Zamknij

Dzień wolności podatkowej. Czy Polacy płacą wysokie podatki?

10.07.2020 13:05
Dzień wolności podatkowej. Czy Polacy płacą wysokie podatki?
fot. Shutterstock/kitzcorner (ilustracyjne)

W rankingu najmniej obciążonych podatkami państw Unii Europejskiej Polska plasuje się na 10 miejscu. Polski Instytut Ekonomiczny wyliczył, gdzie płaci się najmniejsze podatki.

Polacy potrzebują prawie pół roku, by wywiązać się z wszystkich zobowiązań podatkowych względem państwa. Dzień Wolności Podatkowej wyznacza symboliczny moment, w którym Polacy przestają pracować na opłacenie wszystkich podatków PIT, CIT, VAT  etc. a zaczynają zarabiać na siebie.

Polski Instytut Ekonomiczny oszacował na tej podstawie, w których krajach obciążenia podatkowe są największe, a w których najmniejsze. Jak w tym rankingu wypadła Polska?

Najmniejsze obciążenia podatkowe są w Irlandii

Obrazem stopnia obciążeń podatkowych od ponad stu lat na całym świecie jest Dzień Wolności Podatkowej. Wyznacza on moment, w którym łączny dochód z podatków liczony od początku roku staje się równy kwocie zobowiązań podatkowych obywateli. Symbolicznie od tego momentu pracownicy i przedsiębiorcy przestają płacić państwu, a zaczynają zarabiać na siebie. Im szybciej następuje ten dzień w danym kraju, tym mniejsze zobowiązania podatkowe względem budżetu mają obywatele.

Polski Instytut Ekonomiczny porównał dochody podatkowe państwa z PKB. Stosunek tych wartości pozwala zobrazować skalę zróżnicowania obciążeń podatkowych.  Jak czytamy w opracowaniu PIE, najszybciej Dzień Wolności Podatkowej świętować mogą obywatele Irlandii. Tam potrzeba niespełna 80 dni od początku roku, by obywatele mogli spłacić zobowiązania podatkowe i zacząć zarabiać na siebie. Dzień Wolności Podatkowej w Irlandii wypada 18 marca. Eksperci z PIE tłumaczą, że niewielkie obciążenia podatkowe w Irlandii to wynik niskiej stawki CIT.

Zobacz także

Po drugiej stronie barykady znajdują się kraje tzw. starej Unii. Francja, jako państwo opiekuńcze, stawiające przede wszystkim na świadczenia socjalne musi dbać o ich ciągłe finansowanie. W jaki sposób? Odpowiedzią są podatki, których spłata zajmuje obywatelom Francji prawie pół roku. Dzień Wolności Podatkowej wypada tam 17 czerwca.

Dzień wolności podatkowej w UE
fot. PIE

Jak wypada Polska? PIE wylicza, że nasze obciążenia podatkowe są zbliżone do tych z Cypru i Hiszpanii, choć sytuacja w tych krajach jest zróżnicowana.  

Polska przejdzie pandemię Covid-19 najlepiej ze wszystkich krajów UE, podczas gdy Hiszpania i Cypr zanotują wysokie spadki PKB w tym roku i umiarkowanie duże odbicia w przyszłym 

– podkreślili eksperci PIE, powołując się na dane Komisji Europejskiej

Analitycy oceniają, że w najbliższej przyszłości obciążenia podatkowe w Polsce mogą stać się relatywnie mniejsze w porównaniu do Hiszpanii czy Cypru.

RadioZET.pl/PIE