Zamknij

Dzień szczepienia będzie dniem wolnym od pracy?

22.04.2021 17:34
punkt szczepień masowych
fot. Marcin Bruniecki/REPORTER/East News

Pracownicy powinni mieć wolne w dniu szczepienia przeciw COVID-19– przekonuje lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Formacja wnosi o ustanowienie przez większość rządzącą odpowiedniego prawa.

Szczepienia przyspieszają, a z każdym dniem skierowania otrzymują coraz młodsi Polacy. Większość osób z nowych uprawnionych do wakcynacji grup nich prowadzi aktywne życie zawodowe, co potrafi stworzyć problem z wygospodarowaniem czasu na udanie się na zabieg – tym bardziej, że terminy wyznaczane są często w godzinach pracy.

Szczególnie dotkliwe może to być dla osób, które otrzymały skierowania na szczepienia do punktów znajdujących się w innych miejscowościach. Dojazd potrafi zająć ponad godzinę, co przekłada się łącznie na stracenie nawet połowy dnia roboczego. Część pracodawców zdających sobie z tego sprawę z własnej woli daje zatrudnionym wolne w dniu szczepienia, PSL chce, żeby stało się to wprowadzonym prawnie obowiązkiem.

Dzień wolny od pracy dla szczepiących się? Apel do rządu

Im więcej Polaków się zaszczepi, tym szybciej można będzie wyrwać się z okowów lockdownu i odmrozić gospodarkę. Takie przesłanie miał dla obywateli premier Mateusz Morawiecki podczas zachwalania programu wakcynacji.

Chętni do zaszczepienia się muszą jednak obecnie często brać z tej okazji urlop – terminy wyznaczane są bowiem w godzinach pracy, a nie wszyscy przedsiębiorcy zgadzają się na częściową nieobecność na czas wykonania zabiegu.

Sygnały od zatrudnionych zmuszonych do poświęcania dnia urlopu, by móc się zaszczepić, dotarły do PSL. Władysław Kosiniak-Kamysz postanowił usprawnić przebieg programu szczepień i wnieść o zniesienie tej poważnej bariery.

Więc w dzisiaj obowiązujących przepisach pracownik musi skorzystać np. z urlopu, by móc jechać na szczepienie. To nie zachęca wielu, a związkowcy stawiają się tutaj - i my ich popieramy - za pracownikami, żeby mogli skorzystać z dnia wolnego.

Władysław Kosiniak-Kamysz

Jarosław Gowin przedstawiając informacje na temat mającego rozpocząć się w maju 2021 roku oznajmił, że kwestia przyznania dnia wolnego będzie oddana w gestię pracodawcy. Część przedsiębiorstw z własnej inicjatywy postanowiła dawać pracownikom wolne w dzień szczepienia, w mniejszych podmiotach jest to jednak problematyczne.

Kosiniak-Kamysz ma nadzieję, że pomysł zostanie podchwycony przez rząd i zostanie zapisany jako prawo. Jeśli się tak nie stanie, PSL przeprowadzi własną inicjatywę legislacyjną.

RadioZET.pl/PAP