Zamknij

Dzień pracy może zostać skrócony przez upały

17.06.2021 19:42
wentylatory w biurze
fot. Wojtek Laski/East News

Nad Polskę nadciąga fala upałów. Wysoka temperatura może być groźna dla zdrowia, dlatego pracodawcy są zobowiązani pomóc pracownikom przetrwać żar.

Praca w czasie upału jest niebezpieczna – zarówno dla osób pracujących przy biurku, jak i w halach czy na otwartej przestrzeni. Wysoka temperatura wpływa na funkcjonowanie organizmu oraz na wydajność pracy. Według prognoz pogody, czeka nas prawdziwa eksplozja gorąca - niemal cały kraj został objęty ostrzeżeniami IMGW.

Obowiązkiem pracodawcy jest w takim przypadku zapewnienie takich warunków pracy, żeby zapewnić bezpieczeństwo zatrudnionym. Możliwe jest nawet skrócenie ośmiogodzinnego dnia pracy przy zachowaniu pełnego wynagrodzenia.

Praca w upały. Dodatkowe obowiązki pracodawcy

Wysokie temperatury potrafią być dosłownie zabójcze. W upały grozi udar cieplny, wyczerpanie cieplne oraz odwodnienie. Pracodawcy mają obowiązek zapobiegać ryzyku wystąpienia któregokolwiek ze zdarzeń.

Podstawowym obowiązkiem jest dostarczanie pracownikom nieodpłatnych zimnych napojów. Najczęściej jest to woda. Uzupełnienie płynów musi być możliwe przez cały czas trwania zmiany, jeśli temperatura otoczenia przekracza 25 stopni w przypadku pracy na otwartej przestrzeni. Pracownikom biurowym napoje przysługują, jeśli temperatura przekracza w pomieszczeniu 28 stopni.

Pracownikom pracującym poza budynkami, których przed upałami nie chroni klimatyzacja, pracodawcy powinni zapewnić zacienione i zadaszone miejsce do odpoczynku. Obowiązkiem pracodawcy jest także staranie się o obniżenie, w ramach możliwości, temperatury w miejscu pracy.

Prawem pracodawcy jest także skrócenie czasu pracy podczas upału. Nie jest to obowiązek, decyzja nie jest więc narzucana przez przepisy, tylko przez nie umożliwiana. Jeśli pracownicy zostaną z powodu upału wcześniej zwolnieni do domu, przysługuje im 100 procent wynagrodzenia za ten dzień.

Pracodawcy mają ponadto zakaz zatrudniania pracowników młodocianych w pomieszczeniach, w których temperatura przekracza 30 stopni, a wilgotność względna powietrza 65 procent.

RadioZET.pl/next.gazeta.pl