Zamknij

KRD: przez pandemię wzrosły długi telekomunikacyjne Polaków

15.07.2020 16:12
Dzień bez telefonu. KRD wyliczył długi telekomunikacyjne Polaków
fot. Shutterstock/Syda Productions (ilustracyjne)

Międzynarodowy dzień bez telefonu obchodzony 15 lipca w tym roku, w dobie pandemii, może być niemałym wyzwaniem. Polakom coraz trudniej oderwać się od smartfonów, a długi telekomunikacyjne rosną.

Krajowy Rejestr Długów wylicza, że przed pandemią 80 proc. ankietowanych zadeklarowało, że z telefonem w dłoni spędza średnio godzinę dziennie. Dziś ponad połowa respondentów przyznaje, że pandemia zmieniła ich nawyki i częściej niż wcześniej sięga po smartfon.

Wraz z chęcią sięgnięcia po telefon, rosną też długi telekomunikacyjne. Jeszcze w lutym Polacy byli winni operatorom łącznie ponad 826 mld złotych. Obecnie dług urósł do kwoty 899 mld złotych.

Pandemia pogłębiła uzależnienie od telefonu i zwiększyła długi

Krajowy Rejestr Długów wylicza, że od lutego do lipca 2020 roku zobowiązania Polaków względem operatorów telekomunikacyjnych wzrosły o 9 procent. Eksperci nie ukrywają, że do wzrostu długów przyczyniła się pandemia, w trakcie której ekran telefonu stał się „oknem na świat”.

W czasie pandemii zdalne kanały kontaktu stały się podstawą w codziennej komunikacji. W dobie smartfonów, telefony zastępują nam często komputery czy sprzęt RTV. Nic dziwnego, że zwiększył się czas jaki spędzamy z aparatem w dłoni 

– komentuje cytowany w raporcie KRS Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA

Nie jest zaskoczeniem, że grupą, która spędza najwięcej czasu ze smartfonem w ręku są dwudziestolatkowie. Ta grupa respondentów zadeklarowała jeszcze w lutym, że korzysta z telefonu średnio przez 4 godziny dziennie. Pandemia sprawiła, że czas spędzony z telefonem czy przed ekranem komputera zwiększył się, co potwierdzają statystyki KRD.

Zobacz także

W raporcie czytamy, że 30 proc. ankietowanych korzysta z internetu i ze smartfonów średnio od 2 do 4 godzin więcej niż w lutym. Większe zapotrzebowanie na telefon i internet oznacza często wyższe rachunki, z których uregulowaniem w okresie pandemii nie radziło sobie 17 proc. badanych.

Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że zadłużenie Polaków wobec telekomów w pierwszej połowie roku wyniosło niemal 900 mln zł. Jak czytamy w raporcie, to o 40 procent więcej niż w tym samym okresie w 2019 roku.

Odbieramy to jako niepokojący sygnał, który wskazuje, że w dobie kryzysu epidemiologicznego mamy większe problemy z opłacaniem podstawowych usług, takich jak rachunki za telefon czy spłatą rat za sprzęt elektroniczny kupiony u operatora 

– mówi Adam Łącki z KRD

Sama liczba dłużników w skali roku wzrosła o ponad 1/5. O ponad 15 procent wzrosła też kwota średniego zadłużenia na osobę. W pierwszej połowie 2019 roku była to kwota 2 778,14 zł, dziś przeciętny dług to 3 190,87 zł.

RadioZET.pl/mat.pras