Zamknij

Dzień bez Długów. 4,5 miliona osób zmaga się z problemami finansowymi

13.11.2019 10:38
Dzień bez Długów 17 listopada. 4,5 miliona Polaków z problemami finansowymi
fot. Shutterstock/ piotr_szewczyk (ilustracyjne)

Ponad połowa Polaków jest zdania, że nie ma wpływu na to, czy wpadnie w zadłużenie. Tymczasem dłużników przybywa.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

17 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień bez Długów. Z badania „Postawy Polaków względem zadłużenia” przeprowadzonego przez agencję badawczą IQS na zlecenie Grupy KRUK wynika, że problem nie jest obcy Polakom. 52 procent ankietowanych jest zdania, że nie ma wpływu na to, czy wpadnie w długi. Dla 40 procent Polaków głównym powodem ich powstania jest niezaradność życiowa.

Zobacz także

Najbardziej krytyczni wobec problemu zadłużenia są przedstawiciele najstarszej grupy wiekowej. 36 procent osób 65 plus twierdzi, że długi najczęściej mają osoby, które nie potrafią dobrze gospodarować swoimi pieniędzmi.

Osoby powyżej 65. roku życia mają silne poczucie obowiązku, wielu z nich potrafi odmówić sobie wielu rzeczy. Zwykle sami zapożyczają się dla innych i rodzina jest dla nich dużą wartością. Z kolei osoby z pokolenia Z są mobilne, kreatywne i bardzo przedsiębiorcze. Uważają, że w długi wpadają tylko nieporadni życiowo.

– komentuje Agnieszka Salach z Grupy KRUK.

Zgodnie z badaniem aż 60 procent Polaków nie wie, jak mogłaby poradzić sobie ze spłatą zadłużenia i potrzebowałaby w tym zakresie pomocy.

Zobacz także

Przedstawiciele najmłodszego pokolenia Z – najbardziej spośród wszystkich grup wiekowych – potrzebowaliby wsparcia i doradztwa najbliższych. Zadeklarowało je 66 procent reprezentantów tej grupy. Pozostałe grupy wiekowe stawiałyby na pierwszym miejscu w tej sytuacji nową pracę i nowe źródła przychodu.

Wspólnym mianownikiem wszystkich grup wiekowych jest obawa, że długi pogorszą nastroje w rodzinie, co potwierdziło 40 proc. wszystkich ankietowanych.

To jedna z pierwszych i najpoważniejszych konsekwencji zadłużenia. Nadal nie wszyscy potrafią otwarcie rozmawiać o problemach finansowych, długo je ukrywają, a kiedy już kryzys osiąga stan krytyczny, wybucha konflikt. Szacuje się, że przyczyną ponad 1/3 rozwodów (ponad 60 tysięcy rocznie) są problemy finansowe. 

– komentuje Roman Pomianowski, psycholog ze Stowarzyszenia Program Wsparcia Zadłużonych.

Z danych Grupy KRUK na koniec III kwartału 2019 roku wynika, że na koniec września tego roku z długami zmagało się 4,5 miliona osób. Łączna kwota ich zadłużenia wyniosła ponad 35 miliardów złotych.

Zobacz także

Zarówno liczba osób, jak i kwota ich łącznego zadłużenia zwiększyła się w porównaniu do 2018 roku o około 1 procent. Natomiast średnia kwota zadłużenia w ciągu ostatniego roku wzrosła o 240 złotych i wyniosła ponad 5700 złotych.

RadioZET.pl/PAP/Grupa KRUK