Zamknij

KRD: seniorzy mają do oddania ponad 5,7 mld złotych

21.01.2020 06:53
Dzień babci i dziadka 2020. KRD: długi seniorów przekroczyły 5,7 mld zł
fot. Timofey Zadvornov/Shutterstock (ilustracyjne)

Prawie 800 tys. zobowiązań na kwotę ponad 5,7 mld zł - tak wygląda sytuacja seniorów wpisanych do Krajowego Rejestru Długów (KRD). To o ponad pół miliarda złotych mniej niż rok wcześniej. Ile ma do oddania rekordzista?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Największe kłopoty ze spłatą zobowiązań mają seniorzy z województwa śląskiego. Ponad 54 tys. emerytów musi oddać wierzycielom prawie miliard złotych. Na drugim miejscu są ich rówieśnicy z Mazowsza (785 mln zł), a na trzecim - emeryci z Dolnego Śląska (568 mln zł).

Ile ma do oddania rekordzista?

To właśnie z tego regionu pochodzi też najbardziej zadłużony emeryt. 81-latek ze wsi w powiecie pszczyńskim na Śląsku musi rozliczyć się z jedną z instytucji finansowych na kwotę 8,3 mln zł.

Zobacz także

- To wyjątek, bo seniorzy mieszkający na wsi generalnie radzą sobie lepiej niż ci żyjący w miastach. W bazie danych KRD emeryci z obszarów wiejskich mają do spłaty zaledwie 17 proc. kwoty, którą muszą uregulować mieszkańcy miast - tłumaczył Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, w rozmowie z PAP.

Z kolei seniorzy z miejscowości powyżej 300 tys. mieszkańców mają do oddania prawie 1,5 mld zł.

Według KRD, obecnie w rejestrze zadłużonych jest prawie 340 tys. kobiet po 60. roku życia i mężczyzn po 65. roku życia. Seniorzy winni są 5,7 mld zł. Lwią część tej kwoty (prawie 5 mld zł) muszą oddać firmom finansowym i ubezpieczeniowym.

Jak wyjaśnił Łącki, malejące zadłużenie seniorów idzie w parze z rosnącym zapożyczaniem się najmłodszej grupy dłużników.

Z analiz, jakie przeprowadziliśmy pod koniec ubiegłego roku, wynika, że rośnie liczba dłużników, którzy mają do 35 lat

Adam Łącki

Dług grupy osób w wieku 18-25 lat, jak wyjaśnił, powiększył się o 30 proc. Dodał, że dzięki dodatkowym środkom z programu Rodzina 500 plus czy rosnącym wynagrodzeniom, mają coraz lepszą zdolność kredytową, więc sami występują z wnioskami o kredyt.

Zobacz także

Tym samym odciążają powoli dziadków, którzy często pożyczali pieniądze na zaspokojenie potrzeb najmłodszych członków rodziny. W efekcie, portfele seniorów stają się nieco grubsze

Adam Łącki

Średnie zadłużenie to 17 tys. zł

Według KRD seniorzy wpisani do rejestru mają do spłaty prawie 800 tys. zobowiązań na kwotę przekraczającą 5,7 mld zł. Wśród dłużników przeważają emerytki - ponad 200 tys. ma do oddania ok. 481 tys. zobowiązań na ponad 3,3 mld zł. Zadłużonych panów na emeryturze jest prawie 70 tys. mniej.

Według Łąckiego największe problemy ze spłatą zobowiązań mają też osoby, które niedawno przeszły na emeryturę. 65-latkowie, jak powiedział, muszą oddać wierzycielom prawie 627 mln zł.

Ich zadłużenie nie wynika z faktu przejścia na emeryturę, a tym samym odchudzenia portfela, a raczej ze zobowiązań zaciągniętych w poprzednich latach. A zmniejszenie dochodów nie poprawia zdolności do ich spłaty

Adam Łącki

Średnie zadłużenie osoby w wieku emerytalnym, jak wskazał Jakub Kostecki, prezes firmy Kaczmarski Inkasso, partnera KRD, przekracza 17 tys. zł. Statystycznie jeden senior musiałby więc przeznaczyć prawie 19 wypłat emerytalnych na spłatę przeciętnego zadłużenia.

Dla emerytów zwrot długu to kwestia honoru. Niestety wciąż mamy do czynienia z przypadkami kiedy są zaskoczeni, że kredyt, który zaciągali na wnuczkę lub wnuczka nie jest spłacany, bo zupełnie inne były deklaracje ze strony rodziny

Adam Łącki

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP