Zamknij

Rząd pracuje nad nowym urlopem ojcowskim

23.06.2020 11:10
Dzień Ojca 2020. Rząd zapowiedział nowy urlop ojcowski
fot. George Rudy/Shutterstock (ilustracyjne)

Rola mężczyzny w rodzinie jest obecnie niedoceniana - podkreśliła Barbara Socha, wiceminister rodziny. Podkreśliła, że rząd pracuje nad reformą urlopów ojcowskich, co jest wymuszone terminami unijnymi.

Dzień Ojca, który co roku przypada na 23 czerwca, to okazja dla rządzących na poświęcenie nieco więcej miejsca roli mężczyzny w życiu rodziny i wychowania dzieci. Wiceminister pracy rodziny i polityki społecznej Barbara Socha podkreśliła, że nie tylko z okazji Dnia Ojca warto zwracać uwagę, jak ważną rolę odgrywa ojciec w życiu swoich dzieci.

- Bardzo ważna jest świadomość, jak wielki wpływ ojcowie mają na życie swoich dzieci i chciałabym tu zaznaczyć, że ten wpływ jest inny w stosunku do córek i inny w stosunku do synów. Jeśli chodzi o córki, to ojciec jest dla nich najważniejszym mężczyzną w życiu. Ich relacja ma bardzo duży wpływ na dojrzałe życie kobiet. To jest ogromna odpowiedzialność. Życzyłabym ojcom świadomości tej odpowiedzialności – powiedziała Socha.

Nowe urlopy ojcowskie. Od kiedy?

Z drugiej strony – jak dodała – zupełnie inaczej wyglądają relacje ojców z synami. - Tutaj też, w zależności od tego, jak ojciec zbuduje relację ze swoim synem od najmłodszych lat po te starsze, w okresie dojrzewania, to ma to duży wpływ, jak w dorosłym życiu mężczyzna będzie funkcjonować – podkreśliła.

Zobacz także

Socha przyznała jednocześnie, że rola mężczyzny w rodzinie jest obecnie niedoceniana.

Mamy teraz taką modę na macierzyństwo i to jest bardzo pozytywna moda. Jednak widzimy też coś takiego, co socjologowie nazwali – intensywnym rodzicielstwem łączonym z perfekcjonizmem, gdzie dziecko staje się "king child", czyli najważniejszym członkiem rodziny, wokół którego kręci się życie

Barbara Socha

Wiceszefowa MRPiPS zwróciła uwagę, że choć urlopy tacierzyńskie brane w ciągu pierwszych dwóch tygodni od narodzin dziecka są bardzo popularne, to jeśli chodzi o urlop rodzicielski, który przysługuje matce lub ojcu, jest rzadko wykorzystywany przez mężczyzn. - W 99 procent przypadków to mamy korzystają z tego urlopu – wskazała Socha.

Zobacz także

Przypomniała, że polski rząd czeka w najbliższym czasie także w drożenie dyrektywy UE dotyczącej urlopów ojcowskich.

Mamy na to czas jeszcze przez dwa lata. Część tych przepisów, które dyrektywa obejmuje, już u nas funkcjonują. Jedna rzecz z tego tytułu nam pozostaje do wdrożenia. To są właśnie urlopy ojcowskie, tzw. nietransferowalne, czyli są tylko do wykorzystania przez ojców, a w razie ich niewykorzystania przepadają

Barbara Socha

Dodała, że toczą się obecnie prace nad sposobem wdrożenia tych regulacji. - W najbliższych miesiącach możemy się spodziewać konkretów – zapowiedziała.

RadioZET.pl/PAP