Zamknij

Dzień Matki 2020. Życzenia od minister rodziny Marleny Maląg

26.05.2020 10:26
Dzień Matki 2020. Życzenia od minister rodziny o 500 plus i 13. emeryturze
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News (ilustracyjne)

500 plus czy program emerytur Mama 4 plus jest formą uhonorowania matek – podkreśliła Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Dzień Matki, który co roku w Polsce przypada na 26 maja, stał się okazją do złożenia życzeń przez Marleną Maląg – minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

- Przypadający dzisiaj (wtorek – przyp. red.) Dzień Matki to piękna okazja do wyrażenia wdzięczności za trud rodzicielstwa, wychowania – za wszystko, co robiły dla nas nasze drogie mamy. Im jesteśmy starsi, tym lepiej rozumiemy, jak odpowiedzialnym i często niełatwym zadaniem jest macierzyństwo – podkreśliła minister rodziny, składając mamom najlepsze życzenia.

Dzień Matki. Życzenia od minister rodziny

Marlena Maląg przy okazji przypomniała o świadczeniach socjalnych rządu PiS, które wprowadzono na przestrzeni ostatnich lat.

Zobacz także

- Jedną z form uhonorowania mam był uruchomiony 1 marca 2019 roku program Mama 4 plus. To rodzicielskie świadczenie uzupełniające dla tych osób, przede wszystkim kobiet, które poświęciły się wychowaniu czwórki lub większej liczby dzieci, rezygnując z pracy zawodowej lub pracując za krótko, by uzyskać prawo do choćby minimalnej emerytury. Dzisiaj świadczenie pobiera ponad 55 tysięcy osób – wskazała Maląg.

Zwróciła uwagę, że to właśnie kobiety częściej mają niższe świadczenia emerytalne. Minister wskazała, że innym przykładem wsparcia, kierowanego również do kobiet, jest program Emerytura plus. Minister rodziny podkreśliła, że w tym roku wsparcie w wysokości minimalnej emerytury, czyli 1200 zł, trafiło do 9,8 mln osób.

- Do tego dochodzą takie programy jak Karta Dużej Rodziny, Rodzina 500 plus, Dobry start czy Maluch plus. Pomagają one z jednej strony odciążyć domowy budżet i zapewniają poczucie bezpieczeństwa, a z drugiej pozwalają mamom łatwiej godzić życie rodzinne z obowiązkami zawodowymi – dodała.

Z kolei w liście do matek minister rodziny podkreśliła, że "macierzyństwo to piękna przygoda – nie zawsze łatwa, ale niezwykle satysfakcjonująca".

Zobacz także

- Miłość matki do dziecka jest absolutnie wyjątkowa i bezgraniczna. To radość z patrzenia, jak nasze maluchy rosną, uczą się chodzić, zaczynają zadawać pytania, stają się coraz bardziej samodzielne. Zanim się obejrzymy – szkoła, młodzieńczy bunt, a w końcu usamodzielnienie się od rodziców. Tego doświadczenia nie sposób porównać z czymkolwiek innym – wskazała szefowa resortu rodziny.

- Bycie mamą to misja na całe życie – nie ma znaczenia, czy dziecko ma 5, 15 czy dużo więcej lat – zawsze będziemy się o nie martwić, troszczyć i wspierać. I to jest piękne – podkreśliła Maląg.

Dzień Matki jest świętem obchodzonym jako wyraz szacunku dla matek. Data obchodów święta jest różna w zależności od kraju. W Polsce święto obchodzone jest 26 maja.

RadioZET.pl/PAP