Zamknij

Dzięki inwestorom pracę w Polsce znajdzie ponad 17 tys. osób

Olga Papiernik
04.01.2018 16:38
Dzięki inwestorom pracę w Polsce znajdzie ponad 17 tys. osób
fot. East News

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) zanotowała ponad 20-proc. wzrost wartości portfela projektów pomyślnie zakończonych na koniec 2017 r., który był wart łącznie 2,08 mld euro, tj. o 300 mln więcej niż przed rokiem, podała Agencja. W wyniku decyzji inwestorów, pracę w Polsce znajdzie ponad 17 tys. osób, czyli o 1 tys. więcej niż dzięki projektom zamkniętym w 2016 r.

"Najwięcej inwestycji zrealizują przedsiębiorcy z USA (14), Korei Południowej i Niemiec (po 6 projektów). W czołówce uplasowały się także Szwajcaria (5), Włochy i Japonia (po 4). Najwięcej są gotowi zainwestować inwestorzy z Korei Południowej - ponad miliard euro, natomiast Japończycy i Austriacy zadeklarowali nakłady w wysokości odpowiednio 238 i 220 mln euro" – czytamy w komunikacie.

Budowa fabryki baterii do samochodów elektrycznych koreańskiego koncernu LG Chem w Kobierzycach była największą, pod względem wartości, sfinalizowaną przez PAIH inwestycją w 2017 roku. Koszt wybudowania zakładu, w którym inwestor zatrudni 810 osób przekracza 1 mld euro.

Kolejną ważną inwestycją w portfelu PAIH - pod względem zatrudnienia - jest otwarcie przez JP Morgan centrum korporacyjnego w Polsce, który planuje zatrudnić w warszawskim biurze aż 2,5 tys. ludzi.

Inwestorzy najczęściej wybierali w procesach inwestycyjnych województwa: dolnośląskie (18), mazowieckie (11), małopolskie (8) i śląskie (7).

Na koniec 2017 r. PAIH obsługiwała 175 projektów inwestycyjnych, których łączna wartość była o 30% większa w stosunku rocznym i wyniosła 5,65 mld euro. Zwiększyło się również deklarowane zatrudnienie - do 52 tys. (wzrost o tysiąc miejsc pracy). Podobnie jak przed rokiem, największa liczba projektów pochodziła ze Stanów Zjednoczonych (57) i Niemiec (14) oraz dotyczyła branży usługowej (54), podano również.

Chiny znalazły się na pierwszym miejscy pod względem wartości deklarowanych nakładów inwestycyjnych BIZ w 2017 roku - wyniosły one 1,26 mld euro wobec ok. 730 mln euro rok temu.

- Inwestorzy z Chin zaczynają konkretyzować swoje działania, dlatego mamy nadzieję, że w tym roku uda nam się sfinalizować znaczną część procesów inwestycyjnych - podsumował wiceprezes PAIH ds. inwestycji dr Krzysztof Senger.

ISBnews/OP