Zamknij

Dzięki SIM mieszkania mają być tańsze o 30 procent

18.09.2020 10:45
rodzina wprowadzająca się do mieszkania
fot. Shuttestock

Społeczne inicjatywy mieszkaniowe sprawią, że ceny mieszkań spadną o 30 procent. Taką deklaracje złożyła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przedstawiając szczegóły programu.

Społeczne inicjatywy mieszkaniowe to kolejny pomysł rządu na rozwiązanie problemu braku mieszkań w Polsce. Według analiz specjalistów, w naszym kraju potrzeba miliona lokali mieszkalnych.

Program SIM ma poprawić tę sytuację przez dofinansowanie budowy mieszkań na wynajem. Partycypanci będą mogli przejąć takie lokale na własność, o ile spełnią kilka warunków.

SIM: jak dostać mieszkanie na własność?

Społeczne inicjatywy mieszkaniowe przewidują wspieranie spółek powoływanych przez gminy lub Krajowy Zasób Nieruchomości razem z mieszkańcami, którzy będą dane lokale zajmować. W ramach SIM oferowane będzie dofinansowanie w wysokości 35 procent wartości inwestycji.

Potencjalni zainteresowani, którzy będą chcieli długoterminowo wynająć takie mieszkania, będą musieli wnieść opłatę partycypacyjną w wysokości 10 procent wartości przyszłego mieszkania. Jeżeli wynajmujący zdecydują się na wkład np. w wysokości 20 procent - bądź 25 procent w dużych miastach - po 25 latach, będą mogli otrzymać mieszkanie na własność. Jeżeli tego nie zechcą - będą mogli skorzystać z wakacji kredytowych.

Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju

Emilewicz dodała, że według przewidywań dzięki wsparciu SIM cena mieszkań budowanych w ten sposób ma być niższa o około 30 procent od kwot, które za lokale o podobnym standardzie żądają komercyjni deweloperzy.

Zobacz także

Program SIM przedstawiany jest przez rząd jako alternatywa do zaciągania kredytu na mieszkanie. Dzięki społecznym inicjatywom mieszkaniowym na własne lokum będą mogły liczyć osoby bez zdolności kredytowej. Jeśli wspólnicy i mieszkańcy nie zdecydują się skorzystać z prawa przejęcia mieszkania na własność, otrzymają zwrot zainwestowanego wkładu własnego.

Zagłosuj

Czy SIM może stać się alternatywą dla kredytu mieszkaniowego?

Liczba głosów:

Emilewicz przekazała, że inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem. Krajowy Zasób Nieruchomości nawiązał współpracę z 40 samorządami chcącymi skorzystać z nowych możliwości inwestycyjnych.

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna