Zamknij

Działki za pół ceny dla rodzin z 500 plus

Olga Papiernik
16.05.2018 11:16
rodzina
fot. Adam Staskiewicz / East News

Gmina Kurzętnik (Warmińsko-mazurskie) ogłosiła przetarg na sprzedaż kolejnych działek budowlanych z 50-proc. bonifikatą dla osób korzystających z programu "Rodzina 500 plus". Licytacje odbędą się w połowie czerwca.

Jak powiedział PAP wójt Kurzętnika Wojciech Dereszewski, przetarg ogłoszony pod hasłem "Dobrze wykorzystaj 500 plus - działki za pół ceny" cieszy się dużym zainteresowaniem. - Do urzędu dzwonią ludzie z całej Polski. Pytają, ile mamy działek na sprzedaż i jakie są szczegóły oferty - dodał.

Kurzętnik był pierwszym gminnym samorządem w Polsce, który już w 2016 r. - w kilka miesięcy po wejściu w życie rządowego programu "Rodzina 500 plus" - przygotował specjalną ofertę sprzedaży nieruchomości dla rodzin z dziećmi. Gmina od tamtej pory sprzedała 45 działek w miejscowości Tereszewo, a w kwietniu tego roku kolejnych 13 działek w Szafarni.

Kiedy będzie można nabyć działkę?

Podczas licytacji, które odbędą się w dniach 13-14 czerwca, samorząd oferuje następnych 36 działek we wsi Szafarnia, położonej wśród lasów i jezior stanowiących otulinę Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Działki są uzbrojone i przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną.

Nabywcom, którzy są beneficjentami programu "Rodzina 500 plus", zostanie udzielona bonifikata w wysokości 50 proc. ceny podstawowej oferowanych nieruchomości. Oznacza to, że nabywca może zapłacić po 16 zł za 1 m kw., czyli znacznie taniej niż wynosi średnia cena działek budowlanych w regionie.

Warunkiem skorzystania z bonifikaty jest dysponowanie decyzją o przyznaniu świadczenia wychowawczego z programu 500 plus. Kupujący mają zobowiązać się, że nabytej ziemi nie odsprzedadzą przez 10 lat, mogą natomiast przekazać ją w tym czasie swoim dzieciom. Jedna rodzina może kupić z bonifikatą tyle działek, na ile dzieci otrzymuje świadczenia.

Lokalny samorząd liczy, że taka oferta skłoni nabywców do osiedlenia się na stałe w okolicach Kurzętnika, co ma przyczynić się do poprawy demografii w gminie. Z tego samego powodu gmina przygotowała program wsparcia budownictwa wielorodzinnego dla osób, których nie stać na budowę własnego domu. Planuje budowę pięciu bloków ze 160 mieszkaniami na wynajem, z opcją docelowego przeniesienia własności na najemcę.

Działki Senior plus

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Władze gminy pracują nad przygotowaniem kolejnego programu, tym razem pod nazwą "Działki Senior plus". Zamierzają wystawić na sprzedaż 55 działek rekreacyjnych nad Jeziorem Skarlińskim. Mogliby je kupić z ulgą seniorzy z całego kraju, a 50-proc. bonifikata ma być udzielana na podstawie decyzji o przyznaniu emerytury. Jak poinformował PAP wójt Dereszewski, taki przetarg prawdopodobnie uda się ogłosić już w połowie lipca.

PAP/Marcin Boguszewski/OP