Zamknij

Uczeń zapłaci ZUS za korepetytora? Absurdy działalności nierejestrowanej

02.10.2019 14:45
Składki ZUS a działalność nierejestrowana
fot. Shutterstock/ whitelook (ilustracyjne)

Konstytucja biznesu przyniosła drobnym przedsiębiorcom nadzieję, że mogą zarabiać bez konieczności płacenia składek na ZUS i rejestrowania działalności. Jest jednak haczyk. Ktoś musi zapłacić składki na ubezpieczenia.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

W niektórych przypadkach przy działalności nierejestrowej to usługobiorca musi odprowadzać składki ZUS. Portal mambiznes.pl w artykule przytoczył komentarz jednego z czytelników. Ten dotyczy nauczyciela, który udziela korepetycji i prowadzi działalność nierejestrową. Co ze składkami na ubezpieczenia? „Uczeń teraz musi iść do ZUS, wypełnić deklarację zgłoszenia, zapłacić składkę ZUS, a następnie złożyć deklarację wyrejestrowującą” – czytamy w cytowanym komentarzu.

Zobacz także

Jak tłumaczy portal, działalność nierejestrowana rzeczywiście zwalnia usługodawcę ze składek na ZUS. Musi je jednak odprowadzić druga strona transakcji i tu pojawiają się schody.

Na czym polega działalność nierejestrowana?

Działalność nierejestrowana to nowe rozwiązanie zapisane w Konstytucji Biznesu. Adresowane jest do osób, które prowadzą drobny biznes, sprzedają towary przez internet czy udzielają korepetycji. Takie osoby nie muszą rejestrować biznesu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), jeśli spełnią określone warunki.

Zobacz także

Przepisy adresowane są do osób fizycznych, których przychody z działalności nie przekroczą w żadnym miesiącu 50 procent kwoty minimalnego wynagrodzenia, a więc w 2019 roku kwoty 1125 złotych. Przepisy dotyczą także podatników, którzy już wcześniej zarejestrowali firmę, lecz została ona wykreślona z ewidencji.

Zobacz także

Biznesu nierejestrowanego nie trzeba zgłaszać ani do CEIDG, ani skarbówce. Co istotne, nie trzeba wówczas płacić składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne ani ubezpieczenia zdrowotne. Zgodnie z prawem podmiot zawierający umowę z nierejestrowaną firmą pełni wtedy obowiązki płatnika składek ZUS i powinien odprowadzić składki.

Kto musi opłacić składki do ZUS?

Pułapka dotyczy sytuacji, w której nierejestrowany przedsiębiorca nie odprowadza w żaden sposób składek na ZUS – obok biznesu pracuje na umowie o dzieło lub zlecenie.  Wówczas rzeczywiście to usługobiorca musi zapłacić składki.

Zobacz także

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wypowiedziało się w tej sprawie dla portalu mambiznes.pl. Resort potwierdza, że jeśli niezarejestrowany przedsiębiorca nie zawrze na przykład umowy o pracę, która zobliguje go do zapłaty składek, płatnikiem stanie się „klient”.

RadioZET.pl/mambiznes.pl