Zamknij

Dyskoteki objęte „pełnym lockdownem”. Rząd szykuje pakiet osłonowy

08.12.2021 09:57
Olga Semeniuk
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Dyskoteki, kluby taneczne i inne lokale, które od 15 grudnia 2021 „będą w pełnym lockdownie” otrzymają państwową pomoc. Wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk zapowiedziała specjalną tarczę, nazwaną „pakietem osłonowym”.

Lockdown od 15 grudnia 2021 obejmie między innymi  dyskoteki i kluby taneczne, wprowadzając dla nich zakaz działalności. To tylko część z obostrzeń, które mają obowiązywać podczas świąt z powodu znacznie wyższej niż prognozowano liczby zachorowań podczas czwartej fali.

Zamknięcie oznacza dla przedsiębiorców poważne straty, potrzebna będzie więc pomoc państwa. Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozpoczęło prace nad odpowiednimi rozwiązaniami, o czym poinformowała wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk.

Pakiet osłonowy dla dyskotek i klubów. MRiT opracowuje rozwiązanie

Zgodnie z decyzją rządu, od 15 grudnia 2021 roku zamknięte będą dyskoteki, kluby taneczne oraz „inne miejsca udostępnione do tańczenia”. Nie oznacza to, że trzeba odwołać plany na Sylwestra: na przełom 2021 i 2022 roku rząd zaplanował wyjątek.

Przez co najmniej dwa tygodnie przedsiębiorcy prowadzący dyskoteki i kluby nie będą mogli przyjmować klientów. Oznacza to brak przychodów, ponoszenie strat oraz trudności z wygospodarowaniem środków na wypłaty dla pracowników i pokrywanie innych zobowiązań.

Olga Semeniuk zapowiedziała w PR24, że zamknięte przez państwo biznesy nie zostaną pozostawione samym sobie.

Chcemy, aby ten pakiet osłonowy został wprowadzony jak najszybciej i wdrożony. Pracujemy nad ustaleniami, wykorzystując instrumenty już poprzednich tarcz antykryzysowych, czyli mówię tutaj m.in. o ZUS, postojowym.

Olga Semeniuk

Wiceminister rozwoju i technologii dodała, że na wsparcie przewidziano wstępnie kilkadziesiąt milionów złotych. Szczegóły projektowanego „pakietu osłonowego” mają według planów resortu zostać przekazane objętym zakazem działania przedsiębiorcom do 10 grudnia 2021 roku.

Semeniuk wyjaśniła, że pomoc ma przysługiwać przedsiębiorcom, których główna działalność określona jest przez jeden z trzech kodów PKD związanych z działalnością klubów tanecznych i dyskotek. Wiceminister dodała, że ma nadzieję na szybkie zakończenie lockdownu i wycofanie zakazu działalności.

RadioZET.pl/PR24/PAP