Zamknij

Rewolucja w bankowości. Nowe zasady logowania wchodzą w życie

13.09.2019 14:34
Dyrektywa PSD2 wchodzi w życie
fot. Shutterstock/ pikcha (ilustracyjne)

Banki odpowiadają na nowe przepisy o bezpieczeństwie w bankowości elektronicznej. Będą nowe metody autoryzacji i nowe zabezpieczenia przy logowaniu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Dyrektywa unijna PSD2 pociągnęła za sobą zmiany w polskim prawie. 14 września w życie wchodzą przepisy zmieniające sposób logowania do banków. Chodzi przede wszystkim o zmianę sposobu potwierdzania tożsamości na przykład przy logowaniu do aplikacji bankowej czy przy płatnościach mobilnych, co pozwoli zminimalizować ryzyko oszustw.

Prawo unijne zobowiązało banki do wprowadzenia dwustopniowego uwierzytelniania na etapie logowania do konta internetowego, dokonywania transakcji i płatności internetowych.

Zobacz także

Banki przygotowują się do zmian przynajmniej od kilku tygodni. Jednym z elementów tej zmiany jest rezygnacja ze starych metod autoryzacji, jak kody ze zdrapek, oraz wprowadzenie podwójnego potwierdzenia tożsamości podczas korzystania z bankowości internetowej. 

Jak informuje PAP, niektóre instytucje starają się, by nowe wymagania dotyczące np. logowania na konto były jak najmniej odczuwalne dla klientów, inne przy okazji zmieniają wygląd swoich serwisów internetowych i aplikacji. Zmienioną stronę logowania do serwisu iPKO przygotował np. bank PKO BP.

Zobacz także

Bank Millennium po 14 września będzie wykorzystywał stosowane obecnie formy uwierzytelniania — hasło SMS i autoryzację mobilną.
Klienci banku Santander będą podawali kod otrzymany SMS-em lub składali mobilny podpis przy każdym przelewie.

Zobacz także

Banki będą wymagały autoryzacji także przy innych czynnościach. Np. bank Pekao przy uzyskiwaniu dostępu do informacji o rachunku będzie wymagał nie rzadziej niż co 90 dni podania kodu SMS lub kodu wygenerowanego przez aplikację PeoPay.

Zmiany w potwierdzeniu tożsamości będą także wymagane np. przy logowaniu do aplikacji Moje ING mobile. Bank przewidział, że użytkownicy tej aplikacji mogą zalogować się na trzy sposoby: podając PIN do aplikacji, przedstawiając identyfikator biometryczny – odcisk palca lub obraz twarzy, albo obie na raz.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP