Zamknij

Luksusowy jacht i klub ze striptizem. Tak za 100 tys. zł bawił się dyrektor z KGHM

Piotr Drabik
14.02.2019 07:49
Dyrektor z KGHM Grzegorz Mach korzystał z luksusowego jachtu i klubu ze striptizem
fot. freevideophotoagency/Shutterstock (ilustracyjne)

Ekskluzywny hotel, klub ze striptizem i luksusowy jacht – z takiego przepychu korzystał Grzegorz Mach, były dyrektor w państwowej spółce KGHM. Według „Super Expressu” z publicznych pieniędzy wydał co najmniej 100 tys. złotych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

KGHM, jeden z największych na świecie producentów miedzi i srebra rafinowanego, przyniosła przed dwoma laty aż 20 miliardów złotych przychodu. Okazuje się, że z całej gamy profitów korzystała również kadra kierownicza państwowego giganta

W czwartek „Super Express” opisał, z jakich luksusów korzystał Grzegorz Mach – do niedawna dyrektor naczelny Centralnego Ośrodka Przetwarzania Informacji w KGHM Polska Miedź S.A. (jeden z oddziałów przemysłowej spółki).

Zobacz także

Luksusowy jacht i impreza ze striptizerkami

W październiku ubiegłego roku został niespodziewanie zwolniony. Miesiąc wcześniej miał on próbować poinformować kierownictwo KGHM o możliwych nadużyciach przy przetargach, za które miał odpowiadać Karol Kos, dyrektor techniczny w COPI. Prywatnie jest on chrześniakiem Adama Lipińskiego, wiceprezesa PiS i wpływowego polityka partii rządzącej. 

Według gazety powodem zwolnienia Macha mogą być związane z jego luksusowymi podróżami. We wrześniu ubiegłego roku jeszcze jako dyrektor w oddziale KGHM miał zorganizować wyjazd do Gdańska dla 9 osób. Oficjalny powód – przedstawienie strategii informatyzacji miedziowego giganta. 

„Panowie pod przewodnictwem Grzegorza Macha zamieszkali w luksusowym, pięciogwiazdkowym Radisson Blu Hotel Gdańsk. Na spotkanie polecieli oczywiście samolotami. Bawili się na luksusowym jachcie i w nocnym klubie Ewan, oferującym erotyczne party” – wynika z maili firmowych, które cytował dziennik. 

Zobacz także

Sprawa trafiła do prokuratury

Nocleg dla jednej osoby w Radisson Blu Hotel Gdańsk to wydatek 900 zł. Jeden wieczór w klubie erotycznym Ewan to koszt 3 tys. zł.

Obiad w restauracji Steak House dla całej grupy to 2,5 tys. zł, a z kolei rejs luksusowym jachtem to aż 15 tys. zł. W sumie wyjazd „służbowy” zorganizowany przez Macha miał kosztować około 100 tys. złotych.

Podobnych wyjazdów za czasów Macha w miedziowym gigancie miało być więcej, a wątpliwości wyjaśnia Departamentu Kontroli Wewnętrznej.

Jak podał „Super Express”, władze KGHM Polska Miedź S.A. zdecydowały się zgłosić sprawę wyjazdu Macha do prokuratury. Chodzi o zarzuty szkody majątkowej, za co byłego dyrektorowi grozi nawet 5 lat więzienia.

W rozmowie z gazetą Mach powiedział, że do zarzutów odniesie się w późniejszym terminie.

Zobacz także

RadioZET.pl/Super Express/PTD