Zamknij

Dynamiczny rozwój rynku telefonów używanych

Olga Papiernik
28.02.2018 12:22
używany telefon komórkowy
fot. Matthew Kane on Unsplash

Dzięki szybko rozwijającemu się rynkowi artykułów używanych, smartfony są coraz częściej używane ponownie, ale recykling telefonów na dużą skalę nie ma miejsca, ponieważ branża ma problem, by stać się eko.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Wyrzucony do kosza lub pozostawiony w szufladzie, los telefonów komórkowych - które konsumenci wymieniają średnio co dwa lata - zaczyna się zmieniać w wyniku rosnącej krytyki ich wpływu na środowisko.

- Ludzie uwielbiają technologię - ulepszenia, rozpakowywanie, nowe funkcje - podała w oświadczeniu sieć europejskich grup zajmujących się ochroną środowiska w Europie, przy okazji rozpoczęcia się w Barcelonie największych na świecie targów telefonów komórkowych.

Ale nasza obsesja na punkcie technologii ma swoją brudną stronę: pociągi e-odpadów, które są wyrzucane z naszych miast w kierunku wysypisk śmieci w Afryce i Azji.

Wzrost liczby używanych telefonów komórkowych

Zgodnie z niedawnym raportem ONZ, małe urządzenia, takie jak smartfony, reprezentowały 9 procent wszystkich e-odpadów na świecie w 2016 r., w porównaniu z siedmioma procentami w 2014 r.

Ale rzeczy w sektorze telefonii komórkowej powoli zaczynają się zmieniać.

- Istnieje bardzo silny wzrost na rynku używanych telefonów komórkowych - powiedział Bertrand Grau, analityk technologii w Deloitte, który prognozuje, że sprzedaż używanych telefonów komórkowych wzrośnie o 20 procent w latach 2015-2020.

Wzrost sprzedaży używanych telefonów - które mogą po prostu wymagać wymiany baterii lub ekranu - jest napędzany częściowo przez konsumentów, którzy nie chcą wydawać więcej pieniędzy na nowe modele, które oferują niewiele innowacji.

- Telefony stają się coraz droższe, ponad 1000 euro na iPhone'a X, ale znane marki są atrakcyjne, więc ludzie wolą kupować odnowiony telefon Apple niż tańszą chińską markę - powiedział Grau.

W związku z tym marki i operatorzy komórkowi coraz częściej oferują programy wymiany telefonów. Konsumenci mogą przynieść do wymiany swój stary model, aby uzyskać zniżkę na nowy lub otrzymać gotówkę do ręki.

- Dzisiaj stało się to niemal powszechną praktyką na całym świecie - powiedział Biju Nair, szef Hyla, firmy z Teksasu, która pomaga branży używanych telefonów. Firma brała udział w Mobile World Congress w Barcelonie.

Zobacz także

Hyla i inne podobne firmy zapewniają operatorom oprogramowanie, które sprawdza stan telefonu, upewnia się, że nie został skradziony, usuwa wszystkie dane z urządzenia i umożliwia jego ponowne wykorzystanie.

Francuski startup Volpy stworzył aplikację, która kupuje telefony bezpośrednio od konsumentów i wysyła kuriera, aby odebrać telefon.

- Zdaliśmy sobie sprawę, że smartfony, które miały znaczną wartość rynkową, nie zostały poddane recyklingowi, mimo że konsumenci chcieli to zrobić - powiedział szef firmy Volpy, Marc Simeoni.

Projektowanie telefonu

System jest wciąż w powijakach. Tylko 7 do 15 procent smartfonów sprzedawanych we Francji i 20 do 25 procent sprzedawanych w Ameryce Północnej jest odnawianych.

Ale - to pierwszy krok do odpowiedzialnego obchodzenia się z telefonami - powiedziała Elizabeth Jardim, specjalistka od odpadów elektronicznych w amerykańskim oddziale Greenpeace.

- Radzimy utrzymywać telefony w użyciu jak najdłużej, niezależnie od tego, czy jest to pierwotny właściciel, czy też jest właścicielem z drugiej ręki -, ponieważ to zmniejsza ilość energii i surowców użytych do wytworzenia nowego telefonu, dodała.

Smartfon składa się z około 50 różnych materiałów, w tym rzadkich materiałów, które są czasami wydobywane z krajów będących w konflikcie, takich jak Demokratyczna Republika Konga.

Produkcja smartfonów wymaga również ogromnej ilości energii, często paliw kopalnych, ponieważ 60 procent z nich powstaje w Chinach, gdzie węgiel pozostaje głównym źródłem energii.

I tylko około 20 procent wszystkich e-odpadów - definiowanych jako wszystko z wtyczką lub baterią - trafia do oficjalnych schematów zbiórki i recyklingu, wynika z raportu ONZ.

- Jedną z rzeczy, które to utrudniają jest sposób, w jaki telefony są projektowane. Są one niezwykle delikatne, na przykład szkło, które jest używane, jako materiał wyświetlacza. Często telefony są projektowane w taki sposób, aby było trudno je naprawić - powiedział Jardim.

W obliczu tych problemów wysiłki głównych marek pozostają niewielkie.

Nowy pomysł Apple

Gigant technologiczny Apple powiedział w zeszłym roku, że chce "pewnego dnia" skończyć z koniecznością wydobywania materiałów z ziemi, by tworzyć swoje gadżety. Stopił obudowy aluminiowe iPhone'a, aby zrobić mini komputery w swoich fabrykach.

Samsung poddał recyklingowi swoje smartfony

Pod presją Greenpeace Samsung zgodził się poddać recyklingowi smartfony Galaxy Note 7, które musiały zostać wycofane w 2016 roku z powodu problemów z baterią.

emi/ds/mbx/mck/rl/OP