Zamknij

Ograniczenia w gospodarce to nie lockdown? Tak twierdzą politycy

09.11.2020 14:55
Dworczyk: nie ma mowy o lockdownie. Jakie ograniczenia już obowiązują
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Rząd konsekwentnie omija słowo „lockdown” omawiając kolejne ograniczenia. Czym różnią się dzisiejsze restrykcje od faktycznego lockdownu ogłoszonego wiosną?

Lockdown powoli staje się faktem, choć politycy zapewniają, że do niego nie dojdzie.

- Nikt nie mówił o pełnym lockdownie. Mówimy o dalszych obostrzeniach, o kwarantannie narodowej, o której wspomniał premier Mateusz Morawiecki, ale to nie jest związane z wyłączeniem całej gospodarki - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

Lockdown? Porównujemy dzisiejsze restrykcje z wiosennym zamrożeniem gospodarki

Michał Dworczyk, szef KPRM w telewizji wPolsce.pl był pytany o dalsze obostrzenia. Jak zaznaczył, „nikt nie mówił o pełnym lockdownie".

Dodał, że rząd stara się od samego początku epidemii, a zwłaszcza podczas drugiej jej fali, iść "ścieżką środka". "Bo z jednej strony mamy służbę zdrowia, która jest na granicy wytrzymałości, z drugiej strony - bardzo poważne konsekwencje gospodarcze. W związku z tym mam nadzieję, że będzie tak jak do tej pory - udało nam się trzymać ten kurs środkowy, kurs wyważonego i odpowiedzialnego podejmowania decyzji" - powiedział.

Zobacz także

"Będziemy starali się i tak zrobić wszystko żeby pomimo tych ograniczeń wprowadzanych gospodarka jak najmniej ucierpiała" - zapewnił Dworczyk i dodał, że nie mamy do czynienia z lockdownem.

Końcem października analitycy z mBanku porównali restrykcje wprowadzone wiosną tego roku w związku z pandemią koronawirusa do dzisiejszych obostrzeń. Skorygowaliśmy to porównanie o wprowadzone początkiem miesiąca nowe ograniczenia.

Zobacz także

Efekt? Dzisiejsze obostrzenia coraz bardziej zaczynają przypominać te, z którymi zmierzyć musieliśmy się wiosną. Warto jednak nadmienić, że wówczas lockdown wiązał się z pakietem rekompensat dla pracowników i przedsiębiorców w ramach tarcz antykryzysowych, finansowych i innych form wsparcia. Dziś wsparcie udzielane jest „punktowo”, a cierpi niemalże cała gospodarka.  

OBOSTRZENIA WIOSNA 2020 JESIEŃ 2020 (od 7 listopada)
Organizacja wesel i imprez okolicznościowych zakaz/limity zakaz
Działalność klubów i dyskotek zakaz zakaz
Limity osób w sklepach tak tak
Godziny dla seniorów tak tak
Zamknięcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich tak nie
Zamrożenie gastronomii (poza wydawaniem posiłków na wynos) tak tak
Zamknięcie siłowni i basenów tak tak
Działalność instytucji kultury zakaz/limity zakaz
Działalność kin zakaz zakaz
Zamknięcie galerii handlowych tak tak
Zamknięcie hoteli tak tak
Działalność parków rozrywki zakaz zakaz
Organizacja targów i kongresów zakaz zakaz
Zamknięcie przedszkoli/żłobków tak nie
Zajęcia w szkołach tylko zdalnie tylko zdalne

RadioZET.pl/mBank Research/PAP