Zamknij

Ilu dorosłych Polaków mieszka z rodzicami? Eurostat publikuje dane

19.06.2020 16:32
Dwa miliony dorosłych Polaków nadal mieszka z rodzicami
fot. Shutterstock/SpeedKingz (ilustracyjne)

Są po studiach, mają pracę i nadal mieszkają z rodzicami. 2,4 mln dorosłych Polaków w wieku od 25 do 34 lat nie opuściło jeszcze rodzinnego domu. Dlaczego? Bo to mało opłacalne.

Polska jest w europejskiej czołówce pod względem liczby młodych, dorosłych już osób, które nadal mieszkają z rodzicami. Firma HRE Investmensts w swoim raporcie powołuje się na dane Eurostatu, które skłaniają do refleksji.

2,4 mln Polaków w wieku 25-34 lat mieszka z rodzicami. Dlaczego? Za decyzja o pozostaniu w rodzinnym domu przemawiają głównie względy ekonomiczne. Zdaniem ekspertów takie dane dają szerokie pole do popisu rządzącym w zakresie poprawy sytuacji finansowej młodych.

Ponad 40 proc. dorosłych Polaków mieszka z rodzicami. Wszystko przez brak pieniędzy

HRE Investments powołuje się na dane Eurostatu. Wynika z nich, że prawie 44 procent Polaków w grupie wiekowej 25-34 lat mieszka z rodzicami.

Jest to tym bardziej uderzające, że mówimy i grupie wiekowej, która co do zasady zakończyła naukę w szkołach wyższych, powinna pracować, usamodzielniać się czy zakładać rodziny. Problem dotyczyć może aż 2,4 mln Polaków 

– czytamy w analizie

Eksperci przypominają, że statystyki bywały gorsze. W 2015 roku prawie 46 procent młodych mieszkało z rodzicami. Choć sytuacja mieszkaniowa Polaków powoli się poprawia, to nadal pod tym względem jesteśmy w ogonie Europy. Gorsza sytuacja mieszkaniowa panuje jedynie w 9 krajach na 32 przebadane. Najgorzej jest w Chorwacji, Macedonii, Serbii, Grecji i Słowacji, gdzie odsetek młodych mieszkających z rodzicami przekracza 50 procent.

Zobacz także

Najszybciej i najliczniej młodzi wyprowadzają się od rodziców w krajach tj. Dania, Finlandia, Norwegia czy Szwecja. Eksperci są przekonani, że świadczy to sytuacji finansowej mieszkańców.

Nawet pobieżna analiza wyników zebranych przez Eurostat pokazuje, że jednym z głównych powodów, dla których młodzi mieszkają z rodzicami, są pieniądze 

– wskazuje HRE Investments

Co ciekawe, dane Eurostatu wskazały, że kobiety szybciej niż mężczyźni opuszczają rodzinny dom. Średnia dla kobiet to około 26 lat, a dla mężczyzn ponad 27 lat. Zdaniem ekspertów sytuacja mieszkaniowa młodych Polaków daje pole do popisu rządzącym. Czy program Mieszkanie plus spełnia swoją rolę?

Zobacz także

Jak komentuje HRE Investments, cel jest szczytny, lecz „póki co liczba budowanych w ramach programu mieszkań rozmija się z założeniami”. Eksperci podają przykład programów, których realizacja powiodła się.

Węgrzy zaproponowali młodym z dziećmi dopłaty do zakupów mieszkań. Z tego programu mogą skorzystać także przyszli rodzice, którzy zobowiążą się do powiększenia rodziny w przyszłości.

Zobacz także

Inną drogę wybrała Nowa Zelandia, która w obliczu pandemii zobowiązała banki do udzielania kredytów mieszkaniowych bez wymaganego wkładu własnego. Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments komentuje, że taki system sprawdziłby się w Polsce. Byłoby to korzystne dla kredytobiorców szczególnie w momencie, gdy banki zwiększają wymagania i ograniczają dostępność kredytów.

RadioZET.pl/HRE Investments