Zamknij

Duży wzrost zużycia gazu

Olga Papiernik
04.01.2018 13:50
Duży wzrost zużycia gazu
fot. East News

PGNiG obserwuje korzystną tendencję w zakresie zużycia gazu ziemnego. Niezależnie od warunków pogodowych można zaobserwować duży wzrost zużycia gazu, wynikający ze wzrostu gospodarczego i większej aktywności odbiorców przemysłowych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Wolumen sprzedaży gazu ziemnego grupy PGNiG wyniósł w III kw. 2017 r. 4,6 mld m3 wobec 4,25 mld m3 zanotowanych w III kw. 2016 r., podało PGNiG. W okresie I-III kw. sprzedaż wyniosła 18,77 mld m3 wobec 16,93 mld m3 rok wcześniej.

PGNiG może zbudować 120-150 wyspowych sieci gazowych do 2022 r.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) planuje dalszą gazyfikację kraju, w tym budowę 120-150 wyspowych sieci wokół stacji regazyfikacji LNG małej skali do 2022 r., poinformował wiceprezes Maciej Woźniak.

-Rynek rośnie nawet szybciej niż nasza sprzedaż, dlatego też zwiększamy aktywność zarówno w obszarze oferowania atrakcyjnych usług, ale również w zakresie inwestycji w sieci dystrybucyjne, aby jak najwięcej gospodarstw domowych i odbiorców przemysłowych w Polsce miało dostęp do paliwa gazowego. - powiedział Woźniak w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Pokreślił, że ponad 40% Polski wciąż jest niezgazyfikowana.

"Tam, gdzie nie ma uzasadnienia ekonomicznego dla budowy długich gazociągów, planujemy budowę zamkniętych sieci wyspowych opartych na stacjach regazyfikacji LNG małej skali, do których gaz w postaci płynnej będzie transportowany cysternami ze Świnoujścia. Do 2022 r. takich sieci wyspowych może powstać od 120 do 150" - wskazał wiceprezes.

PGNiG ma prawie 500 listów intencyjnych z gminami w tej sprawie.

Koszt takich inwestycji zalicza się do kosztów uzasadnionych, stąd prezes Urzędu Regulacji Energetyki będzie je brał pod uwagę przy ustalaniu taryfy dystrybucyjnej, wyjaśnił Woźniak.

W połowie listopada PGNiG Obrót Detaliczny zapowiadał, że planuje zgazyfikować ok. 125 gmin do końca 2022 r.

PGNiG liczy na możliwość zatwierdzania taryf dystrybucyjnych na dłużej niż rok

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) chce przekonać Urząd Regulacji Energetyki (URE) do zatwierdzania taryf dystrybucyjnych na okres dłuższy niż jeden rok, poinformował wiceprezes Maciej Woźniak.

-Chcemy przekonać regulatora, że warto w Polsce myśleć o taryfach dystrybucyjnych w perspektywie dłuższej niż jeden rok. Polska i Grecja to jedyne kraje w Europie, gdzie taryfa sieciowa jest ustalana na tak krótki termin. - powiedział Woźniak w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Pokreślił, że dla PGNiG jako inwestora oznacza to duże ryzyko przy planowaniu rozwoju sieci gazociągów.

-Mam nadzieję, że regulator przyjmie nasze argumenty i w kolejnych latach będziemy mieć do czynienia z taryfą ustalaną na dłużej, np. trzyletnią. - powiedział wiceprezes.

ISBnews/OP