Zamknij

Duże zmiany w 500 plus od 1 stycznia. ZUS wyjaśnia, jak składać wnioski

08.12.2021 15:59
Zmiany w 500 plus
fot. Marek BAZAK/East News

Rewolucja w 500 plus od nowego roku. Obsługą tego świadczenia już nie będą zajmowały się samorządy, ale ZUS. A to niejedyna zmiana.

500 plus czeka prawdziwa rewolucja. Obsługą świadczenia zajmie się ZUS, wnioski złożymy wyłącznie elektronicznie, a pieniędzy nie otrzymamy już w gotówce. Nowy rok przywita też niektóre rodziny dodatkowym 500 plus w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w najnowszym komunikacie wyjaśnił, na czym polega reforma. Oto wszystkie zmiany od 1 stycznia 2022 roku.

500 plus. Jakie zmiany od nowego roku

„Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest przygotowany do obsługi programu Rodzina 500 plus. Od 1 stycznia 2022 roku ZUS będzie przyjmował wnioski o nowe świadczenia tylko w formie elektronicznej. Natomiast gminy będą kontynuowały wypłaty przyznanych już świadczeń do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 roku” – wyjaśnia ZUS.

Wnioski o świadczenie złożymy zatem tylko przez internet. Można będzie przesłać dokumenty przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia.

ZUS zapewnia, że ci, którzy nie mają dostępu do sieci, mogą udać się do urzędu i tam z pomocą urzędników wypełnić wniosek. „Każda osoba będzie mogła liczyć na pomoc ZUS przy składaniu tych dokumentów” – zapewnił Zakład.

Pieniądze trafią na konta bankowe rodziców.

 

ZUS wypłaci także dodatkowe 500 plus, czyli Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

 

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o RKO. W ramach nowego programu ZUS wypłacać będzie niektórym rodzicom dodatkowe 500 złotych przez dwa lata lub 1000 złotych przez rok.

 

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy adresowany jest do rodziców drugiego i kolejnego dziecka w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia – niezależnie od dochodów.  Wypłata środków rozpocznie się od nowego roku.

Rodzice, którzy nie kwalifikują się jako beneficjenci RKO, mogą ubiegać się o dofinansowanie żłobka. Chodzi np. o pierwsze lub jedyne dzieci w rodzinie. Takie dofinansowanie wyniesie 400 zł. Pieniądze trafią prosto do placówki opiekuńczej.

RadioZET.pl/ZUS