Zamknij

Duże zmiany w 300 plus. Koniec gotówki do ręki

08.04.2021 20:09
Mateusz Morawiecki
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East news

Rząd przygotował nowe zasady przydzielania środków w programie 300 plus, czyli „Dobry Start”. Wsparcie dla dzieci rozpoczynających rok szkolny nie będzie już wydawane w gotówce.

500 plus tak bardzo zmieniło polską rzeczywistość, że wszystkie kolejne programy socjalne nawiązują w nazwach – także tych nieoficjalnych – do świadczenia, które wprowadzono tłumacząc to chęcią poprawienia dzietności.

Inicjatywa „Dobry Start”, która w praktyce jest wynoszącą 300 zł wyprawką dla dzieci rozpoczynających rok szkolny, szybko została więc przez rodziców ochrzczona programem 300 plus. Rząd szykuje zmiany, które pozwolą mu zaoszczędzić 488 mln zł. Czy to znaczy, że rodzice dostaną mniej?

300 plus do zmiany. Rząd chce oszczędzić pół miliarda zł

„Dobry Start” wprowadzono w 2018 roku. Program gwarantuje rodzicom dzieci w wieku szkolnym 300 zł na zakup podręczników, przyborów i innych rzeczy niezbędnych do nauki. W czasie kryzysu pojawiła się potrzeba szukania w budżecie oszczędności – zmiany, które zakłada umieszczony na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów projekt nowelizacji rozporządzenia, wejdą w życie jeszcze w 2021 roku.

„Dobry Start” ma przejść pod kuratelę ZUS – do tej pory prowadzeniem programu oraz wypłatami świadczenia zajmowały się samorządy i ośrodki pomocy społecznej. Jak podano w uzasadnieniu, Zakład będzie w stanie zarządzać pomocą efektywniej i taniej.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych dysponuje odpowiednimi zasobami ludzkimi oraz systemami informatycznymi, a tym samym będzie w bardziej efektywny sposób obsługiwał wypłatę świadczenia.

projekt zmiany programu „Dobry Start”

Przeniesienie programu do ZUS oznaczać będzie dużą zmianę w przekazywaniu środków: Zakład będzie wypłacał pieniądze tylko na wskazany rachunek w banku. Do tej pory wsparcie można było odebrać w gotówce, bądź jako bezpośrednią wypłatę, bądź jako przekaz pocztowy. Od 2022 ZUS zamierza także wszystkie nowe emerytury wypłacać przelewem na konto.

Ostatnią dużą zmianą jest możliwość starania się o 300 plus tylko poprzez wnioski składane elektronicznie. Zniknie możliwość starania się o wsparcie w urzędzie gminy lub za pośrednictwem Poczty Polskiej.

„Dobry Start” obejmuje ponad 4,5 mln uczniów. Świadczenie przysługuje na raz w roku na każde dziecko uczące się w szkole, o ile nie ukończyło ono 20. roku życia.

RadioZET.pl/next.gazeta.pl