Zamknij

Drożeje żywność, napoje bezalkoholowe i alkoholowe oraz wyroby tytoniowe

Olga Papiernik
15.02.2018 10:22
Drożeje żywność, napoje bezalkoholowe i alkoholowe oraz wyroby tytoniowe
fot. Brooke Lark on Unsplash

 Inflacja konsumencka wyniosła 1,9% w ujęciu rocznym w styczniu 2018 r. (wobec 2,1% r/r w grudniu 2017 r.), podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,3% w styczniu, podał też GUS.

"Najbardziej podrożały żywność i napoje bezalkoholowe i alkoholowe oraz wyroby tytoniowe - średnio o 1,1% [m/m]".

cpi

Źródło: GUS

Ekonomiści pytani przez PAP Biznes spodziewali się w tzw. konsensusie rynkowym inflacji w ujęciu rocznym na poziomie 1,9 proc., a liczonej miesiąc do miesiąca w wysokości 0,2 proc.

"W styczniu 2018 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych, według wstępnych danych, były wyższe o 0,3 proc. niż w grudniu ub. roku. Według wstępnych danych wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu 2018 r. w stosunku do stycznia poprzedniego roku wyniósł 101,9" - napisano w komunikacie urzędu statystycznego.

Zdaniem GUS w styczniu 2018 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca najbardziej podrożały żywność, napoje bezalkoholowe i alkoholowe oraz wyroby tytoniowe, średnio o 1,1 proc. "W stosunku do stycznia poprzedniego roku wzrost ten wyniósł 4,1 proc." - wyjaśniono.

Natomiast odzież i obuwie potaniały o 4,3 proc. w ujęciu rocznym, natomiast w porównaniu z grudniem zeszłego roku ceny tych towarów były niższe o 3,8 proc. Koszty związane z mieszkaniem były wyższe w styczniu tego roku o 1,7 proc. w porównaniu ze styczniem 2017 r., a wobec poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,3 proc. Na zdrowie w styczniu br. musieliśmy wydać o 1,7 proc. więcej niż rok temu i o 0,4 proc. mniej niż w grudniu ub. r.

Potaniały natomiast towary i usługi dotyczące transportu. W tym przypadku ceny w styczniu br. były niższe o 1,1 proc. niż w styczniu zeszłego roku oraz o 0,7 proc. niższe niż w grudniu 2017 r.

Urząd zaznaczył, że w styczniu 2018 r. wskaźnik inflacji znajdował się w granicach odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5 proc. +/- 1 p. proc.)

W komunikacie zawarto informację odnośnie systemu wag stosowanego w obliczeniach wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2017 r. Największy udział w obliczeniu inflacji w zeszłym roku
miały żywność i napoje bezalkoholowe (24,28 proc.) oraz użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii (20,53 proc.)

PAP/Marcin Musiał/ISBnews/OP