Zamknij

Drożeją nowe auta. W tym roku salony nie zrobią wyprzedaży rocznika

26.10.2021 13:20
Drożeją nowe auta. W tym roku salony nie zrobią wyprzedaży rocznika
fot. STEFAN MASZEWSKI/REPORTER/EastNews

Podaż nie nadąża za rosnącym popytem na nowe samochody. W efekcie odczuwalnie rosną ceny aut z salonu. Klienci powinni przygotować się na podwyżki od 15 do 25 proc. Powodem pandemia i koronakryzys na rynku motoryzacyjnym.

Auta z salonu przez pandemię będą trudniej dostępne. Już wcześniej trzeba było czekać tygodniami na odbiór samochód, teraz ten czas wydłuży się do kilku miesięcy.

Jak to wypływa na sytuację na rynku samochodów używanych? Przez wydłużony czas oczekiwania na odbiór pojazdu z salonu, zwiększyła się atrakcyjność samochodów używanych dostępnych od ręki. Można za nie dostać więcej, niż kosztowały w salonie

Kryzys na rynku nowych samochodów. Trzeba czekać nawet kilka miesięcy

Z informacji podanych przez „Rzeczpospolitą” wynika, że klienci powinni przygotować się na wzrost cen samochodów. Gazeta powołuje się na raport „Motobarometr 2021”, zgodnie z nim ceny w segmencie marek popularnych wzrosną o ok. 15 proc, a wśród samochodów premium aż o 25 proc.

Ceny podnoszą nie tylko producenci i dealerzy samochodowi. Wyższe kwoty trzeba zostawić także u mechaników. Wizyta w warsztacie nigdy nie należała do szczególnie tanich, a w czasie pandemii naprawy podrożały nawet o 42 procent. Eksperci ostrzegają: „obciążenie portfela kierowców znacznie się pogłębi”.

W ”Rz” czytamy wypowiedź Michała Knittera, wiceprezesa Carsmile, który mówi, że "podwyżki już są". Ekspert spodziewa się wzrostów do 20 proc. Powodem podwyżek są: brak części, ograniczenia transportu oraz niedostępne komponenty. Sprawia to, że samochody dostępne w salonach sprzedają się w trybie natychmiastowym. W związku z tym w 2021 roku nie można liczyć na wyprzedaż roczników, bo zamówienia, które klienci złożą w grudniu zostaną zrealizowane dopiero w drugiej połowie 2022 roku.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita