Zamknij

Drewno drożeje. Ceny mebli i materiałów papierniczych pójdą w górę

15.07.2021 11:18
Drewno drożeje. Wzrost cen w Polsce i na świecie
fot. MAREK LASYK/REPORTER/EastNews

Ceny drewna na całym świecie idą w górę, ponieważ podaż nie nadąża za popytem. W czasie pandemii zapotrzebowanie na ten surowiec znacznie wzrosło.

Meble z surowca, który jest trudno dostępny na całym świecie, będą stawać się coraz droższe. Oznacza to trudniejszy dostęp do drewnianych drzwi, stołów, łóżek, szafek czy elementów wykończeniowych.

Już w maju pisaliśmy, że meble drewniane będą trudniej dostępne. Galopujący wzrost cen drewna wpłynie na koszt produkcji i dostępność mebli.

Wzrost cen drewna w Polsce i na świecie

Analityczka sektorowa PKO BP Aleksandra Balkiewicz-Żerek prognozuje, że producenci wykorzystujący drewno, np. z branży meblarskiej, budowlanej czy papierniczej będą musieli przywyknąć do wysokich cen tego surowca, bo w bliskiej perspektywie trudno oczekiwać spadku popytu na świecie.

Z czego to wynika? Ekspertka zaobserwowała, że od końca zeszłego roku widać bardzo silny wzrost cen drewna w USA, wywołany zwiększonym popytem. Zwiększyła się tam liczba rozpoczynanych budów, szczególnie domów, które w Ameryce stawiane są przede wszystkim z drewna. Dodatkowo na rynku amerykańskim zmniejszyła się podaż, bo w poprzednich latach wiele tartaków zamknięto z powodu nierentowności. Do tego doszło spowolnienie produkcji związane z pandemią koronawirusa i ograniczenie importu z Kanady.

W związku z tymi czynnikami niedobór podaży na rynku amerykańskim był bardzo widoczny już od początku tego roku, a że jest to tam towar notowany na giełdzie, ceny zaczęły bardzo szybko rosnąć. Jednak po szczycie w maju, ceny drewna w USA zaczęły już spadać i teraz są już nie 350 proc., a 50 proc. wyższe niż przed pandemią

Aleksandra Balkiewicz-Żerek, analityczka sektorowa PKO BP

Wysoki popyt w USA spowodował wzrost cen również w Europie. Stało się tak między innymi dlatego, że europejskie firmy, widząc szansę uzyskania większych marż, wolały sprzedać towar do USA. Popyt na drewno rośnie także w Chinach, bo tamtejsza gospodarka chłonie teraz wszystkie surowce.

- W przyszłym roku będzie on jeszcze większy, bo kraj ten sporo drewna importuje z Rosji, a ta z kolei od przyszłego roku chce zakazać eksportu drewna nieprzetworzonego, żeby rozkręcić u siebie przetwórstwo i eksportować produkty o większej wartości dodanej. Zwiększoną aktywność eksportową widać także na rynku polskim: np. w pierwszym półroczu tego roku przeładunek drewna w Porcie Gdynia wzrósł o 66 proc. rok do roku - zauważa Aleksandra Balkiewicz-Żerek, analityczka sektorowa PKO BP.

Niezależnie od sytuacji na rynku amerykańskim czy chińskim, popyt na drewno rośnie także w Polsce, bo zarówno branża meblarska, jak i przetwórcy drewna mają bardzo dużo zamówień. Tymczasem podaż jest ograniczona - według GUS pozyskanie drewna spadło w zeszłym roku o ok. 6 proc.

RadioZET.pl/PAP