Zamknij

Dramat w hotelarstwie. Połowa zatrudnionych traci pracę

20.11.2020 18:11
urząd pracy
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER\East News

Rządowe obostrzenia mocno dały się we znaki branży hotelarskiej. Zakaz przyjmowania gości sprawił, że do końca października 2020 pracę straciło 38 procent zatrudnionych. Kolejna fala zwolnień szykuje się już na listopad i grudzień 2020.

Lockdown pomaga chronić ludzkie życia, ale i zabija polską gospodarkę. Wśród najbardziej dotkniętych obostrzeniami jest branża hotelarska, której działalność została poważnie ograniczona.

Wskutek zakazów hotele przez długi czas nie mogły przyjmować gości, a obecnie mogą wynajmować pokoje tylko osobom znajdującym się w podróży służbowej. Odcięcie od przychodów sprawiło, że przedsiębiorcy nie mają z czego płacić pracownikom i zmuszeni są ich zwalniać.

38 procent zatrudnionych w hotelarstwie straciło już pracę

O dramatycznej sytuacji pracowników poinformowała Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego (IGHP). Instytucja przeprowadziła wśród swoich członków ankietę dotyczącą stanu finansowego oraz sytuacji pracowników.

Zobacz także

Wynika z niej, że od początku roku do końca października 2020 pracę straciło 38 procent osób zatrudnionych bezpośrednio w hotelarstwie. Jeśli rząd nie zdecyduje się na udzielenie branży wystarczającej pomocy, jeszcze przed 2021 roku zniknie kolejne 16 procent miejsc pracy.

Zwolnienia dotkną więc nawet 110 tysięcy osób – ponad połowę pracowników branży hotelarskiej.

Ze względu na dramatyczną sytuację ekonomiczną spowodowaną pandemią koronawirusa, od początku roku do końca października br. zlikwidowano w hotelach 38 proc. miejsc pracy świadczonej w różnych formach od umowy o pracę po umowy cywilnoprawne, w tym samozatrudnienie.

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego

W Polsce znajduje się 2700 hoteli. Kryzys wywołany pandemią COVID-19 oraz wprowadzonymi z jej powodu obostrzeniami sprawił, że będą one musiały zwolnić łącznie około 40 000 osób. Pracę straci także 70 000 osób zatrudnionych w 13 000 zarejestrowanych obiektów noclegowych.

Z powodu ograniczeń w działalności hoteli i likwidacją miejsc pracy w branży redukcji zatrudnienia będą musiały dokonać także przedsiębiorstwa współpracujące, dostawcy towarów i usług dla hoteli.

Zobacz także

W badaniu, które zostało przeprowadzone w postaci ankiety online, wzięło udział 270 hoteli stanowiące 10 procent rynku. Sonda była dostępna w dniach 13-16 października 2020.

Izba podkreśliła, że pytała tylko o pracowników, którzy zostali zwolnieni. Nie uwzględniono więc zatrudnionych, którzy zwolnili się z własnej inicjatywy.

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna