Zamknij

Dowody osobiste będą zawierać zapisane odciski palców

24.09.2020 11:10
dowód osobisty
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Dowody osobiste będą przechowywać zapisane odciski palców właścicieli. Oprócz nowych danych biometrycznych pojawi się także podpis posiadacza dokumentu. Zmienione przepisy mają wejść w życie 2 sierpnia 2021 roku.

Dowody osobiste będą przechowywać więcej danych biometrycznych właścicieli. Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i Ministerstwo Cyfryzacji pracują wspólnie nad nowelizacją przepisów do wymogów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 roku.

Oprócz wprowadzenia przechowywania nowych danych biometrycznych nowe dowody mają otrzymać także lepsze zabezpieczenia, dotyczące zarówno wydawania, jak i obiegu dokumentów w Unii Europejskiej.

Zobacz także: Jak złożyć wniosek o dowód osobisty dla dziecka? Wszystko, co musisz wiedzieć

Dowody osobiste z danymi o odciskach palców. Koniec z wnioskiem o zdalne wydanie

Konieczność zapisania danych o odciskach palców właściciela dokumentów sprawia, że wymagane będzie spotkanie z urzędnikami w celu ich pobrania. Wyklucza to możliwość składania wniosków zdalnie, przez internet.

Osoby, które nie będą mogły pojawić się w magistracie, będą mogły liczyć na pomoc urzędników. Pracownicy administracji zostaną wyposażeni w mobilne punkty skanowania i będą mogli pobrać odciski w lokalizacji wskazanej przez osobę chcącą wyrobić lub wymienić dowód osobisty.

Zobacz także

Dane biometryczne zawarte w dowodach będą mogły być odczytywane we wszystkich krajach Unii Europejskiej. UE chce ujednolicenia zabezpieczeń dokumentów swoich obywateli.

Zgodnie z wytycznymi UE, na dokumenty wrócą podpisy właścicieli dowodów osobistych.

Przepisy unijne zobowiązują również Polskę do uzupełnienia warstwy graficznej dowodu osobistego o podpis posiadacza, a także do wprowadzenia dowodu osobistego z 12-miesięcznym lub krótszym terminem ważności dla osób, od których czasowo nie można pobrać odcisków palców (nie będzie to dotyczyło dzieci poniżej 12 roku życia, od których odciski palców nie będą pobierane).

MSWiA

Dokumenty będą wydawane na 5 lub 10 lat. Wprowadzenie nowego wzoru dowodów osobistych nie będzie oznaczać konieczności wymiany już posiadanych dokumentów: ma ona następować sukcesywnie, zgodnie z utratą ważności już wydanych dowodów.

Zagłosuj

Czy dane biometryczne w dowodach tożsamości są potrzebne?

Liczba głosów:

Kraje członkowskie UE są zobowiązane do implementacji nowych wzorów dokumentów do końca sierpnia 2021 roku.

RadioZET.pl/MSWiA