Zamknij

Ponad 2 miliony Polaków ma już e-dowód. Jak go wyrobić?

21.11.2019 17:31
Dowód elektroniczny. Jak wyrobić e-dowód?
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Dowody elektroniczne powoli wypierają tradycyjne dokumenty tożsamości. Podpowiadamy, jak wyrobić e-dowód. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin 

Każdy, kto złożył wniosek o dowód po 4 marca 2019 roku odebrał e-dokument- informuje Ministerstwo Cyfryzacji. Jak informuje resort, warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel e-dowodu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną.

Zobacz także:  Jak złożyć wniosek o dowód osobisty dla dziecka? Wszystko, co musisz wiedzieć

E-dowód umożliwi między innymi logowanie się do EPUAP, podpisywanie się elektronicznie oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach.

Zobacz także

Jak złożyć wniosek o e-dowód? 

Wniosek można złożyć w dowolnym urzędzie, niezależnie od adresu zameldowania, albo prościej – przez internet. Wystarczy zalogować się poprzez ePUAP na stronie www.obywatel.gov.pl. Na dokument czeka się maksymalnie 30 dni, a samo złożenie wniosku jest bezpłatne.

Aktywacja warstwy elektronicznej nie jest obowiązkowa. Jeśli przy odbiorze dokumentu nie zdecydujemy się na to, możemy do tego wrócić w dowolnym momencie i dowolnym urzędzie 

– mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Jak aktywować warstwę elektroniczną e-dowodu? Przede wszystkim trzeba wymyślić dwa kody PIN – cztero- i sześciocyfrowy. Kody PIN są potrzebne do tego, by za pomocą e-dowodu móc się uwierzytelniać i podpisać. Czterocyfrowy PIN pozwala na zalogowanie się do e-usług. Sześciocyfrowy – do podpisu pisma – informuje resort cyfryzacji.

Zobacz także

Jak czytamy w komunikacie, do 4 listopada swoje e-dowody odebrało 207 950 mieszkańców Mazowsza. Dowód z warstwą elektroniczną ma także ponad 153 tysiące Ślązaków i przeszło 120 tysięcy mieszkańców Małopolski – mówił minister Marek Zagórski.

RadioZET.pl/Ministerstwo Cyfryzacji