Zamknij

600 mln zł dla innowatorów z Mazowsza

Weronika Domoradzka
26.08.2019 09:56
600 mln zł dla innowatorów z Mazowsza
fot. Shutterstock

600 mln zł dla innowatorów z Mazowsza! Dowiedz się jak uzyskać dofinansowanie do swojego projektu

Przedsiębiorcy prowadzący projekty badawczo-rozwojowe na terenie Mazowsza mogą uzyskać dofinansowanie w ramach nowego konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, realizowanego
w formule Szybkiej Ścieżki. Budżet konkursu to 600 mln zł. Do końca roku NCBR rozdzieli również 1,63 mld zł z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na innowacje w całym kraju.

Mazowieckie jest w czołówce Polski pod względem wykorzystania środków, którymi dysponuje NCBR. Tylko w ubiegłym roku realizowano 773 projekty badawczo-rozwojowe na łączną kwotę ponad 2 mld zł. Zyskują jednostki naukowe i przedsiębiorstwa, które dzięki wsparciu tworzą nowatorskie produkty, rozwiązania i usługi, a co za tym idzie budują swoją przewagę konkurencyjną na dynamicznie zmieniającym się rynku. Co ważne, część projektów realizowana jest również poza stolicą, więc z ich efektów korzystają mieszkańcy innych części regionu.

Aby jeszcze skuteczniej wykorzystać potencjał przedsiębiorców z Mazowsza Narodowe Centrum Badań
i Rozwoju ogłosiło nowy konkurs Ścieżka dla Mazowsza. O zasadach aplikowania do konkursu eksperci NCBR opowiedzą w trakcie najbliższego spotkania NCBR dla Firm – Wsparcie przedsiębiorców z POIR 28 sierpnia
w Warszawie.

Nowy konkurs i kolejne udogodnienia dla wnioskodawców

Ścieżka dla Mazowsza jest przeznaczona dla przedsiębiorstw, które jako miejsce realizacji projektu badawczo-rozwojowego wskażą ten region. O wsparcie ubiegać się mogą również konsorcja przedsiębiorstw oraz przedsiębiorstw i jednostek naukowych, przy czym liderem projektu może być wyłącznie przedsiębiorstwo, które będzie go prowadzić na terenie województwa mazowieckiego. W swoich głównych założeniach jest to konkurs bardzo zbliżony do Szybkiej Ścieżki, jednak ocenianych jest znacznie mniej kryteriów, co stanowi kolejne udogodnienie dla wnioskodawców. Nabór w konkursie Ścieżka dla Mazowsza trwa od 23 sierpnia do 23 września.

Wśród beneficjentów NCBR z Mazowsza są między innymi założyciele firmy Triggo, którzy od podstaw stworzyli polski elektryczny samochód przyszłości. Ma to być pojazd, który zrewolucjonizuje nasze drogi, łącząc najlepsze cechy motocykla i samochodu w jednym. Rozmiarami i lekkością nawiązuje do tego pierwszego, a dzięki wygodnej kabinie zaoferuje komfort zbliżony do tego drugiego. Pojazdu nie trzeba będzie kupować na własność. Każdy będzie za to mógł go wynająć w nowoczesnym modelu car-sharing. Ma być bezpieczny, mały i zwrotny. Twórcy zapowiadają premierę kolejnej serii prototypów jeszcze w tym roku. Przyznają, że współpraca z NCBR była kluczowa dla rozwoju ich projektu.

Duży wybór konkursów w ramach Szybkiej Ścieżki

W trakcie spotkania NCBR dla Firm. Wsparcie przedsiębiorców z POIR uczestnicy będą mogli również zapoznać się z zasadami popularnego już konkursu Szybka Ścieżka, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. W jego ramach o dofinansowanie mogą ubiegać się duże, średnie, małe przedsiębiorstwa i start-upy. W tym roku po raz pierwszy do konkursu dopuszczono również konsorcja przedsiębiorców oraz jednostek naukowych. Aplikujący do Szybkiej Ścieżki przedsiębiorcy mogą otrzymać od kilkuset tysięcy do 200 mln zł dofinansowania na działalność rozwojową i tworzenie innowacyjnych projektów biznesowych. Beneficjenci mogą liczyć na dofinansowanie nawet do 80 procent wartości ich projektu. Pozostałe 20 procent musi pochodzić ze środków własnych. Nabór do konkursu rozpocznie się 16 września.

 

Nowością w tym roku są również dwa konkursy tematyczne w Szybkiej Ścieżce: pierwszy dedykowany jest projektom z zakresu technologii kosmicznych, drugi technologii tworzyw sztucznych (w obu konkursach nabór wniosków w terminie 2 września - 15 listopada). Trwa także nabór w konkursie dla MŚP z certyfikatem Seal of Excellence (termin zgłaszania upływa 29 listopada). Łączny budżet konkursów dla przedsiębiorców w drugiej połowie 2019 roku to 1,63 mld zł.

Zapraszamy przedsiębiorców i naukowców z regionu, którzy planują realizację prac badawczo-rozwojowych do zapoznania się z konkursami prowadzonymi przez NCBR oraz bezpośrednich rozmów z ekspertami,
w trakcie których dowiedzą się, jak zaplanować projekt B+R, na co można przeznaczyć dofinansowanie, jak je uzyskiwać i rozliczać.

  • Więcej informacji o konkursach Szybka Ścieżka oraz Ścieżka dla Mazowsza dostępnych jest na stronie ncbr.gov.pl/szybkasciezka.
  • Szczegółowy program spotkań NCBR dla Firm – Wsparcie przedsiębiorców z POIR jest dostępny na stronie www.NCBRdlaFirm.pl.
  • Jeśli chcesz zweryfikować założenia swojego projektu i dowiedzieć się czy ma szanse na dofinansowanie skorzystaj z Asystenta Innowacji.
  • O konkursach organizowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uzyskasz informacje również w Punkcie Informacyjnym w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 47a, pod numerem telefonu 22 39 07 170 lub pod pisząc na adres info@ncbr.gov.pl.

Kontakt dla mediów ze strony NCBR: Weronika Kopernok, weronika.kopernok@ncbr.gov.pl

---      

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) jest agencją wykonawczą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od ponad 10 lat Centrum łączy świat nauki i biznesu, tworząc odpowiednie warunki do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Poprzez współfinansowanie procesów B+R wspiera rodzimych przedsiębiorców, istotnie zmniejszając ich ryzyko biznesowe towarzyszące wdrażaniu  przełomowych projektów badawczych. Misją NCBR jest realizacja zadań służących społecznemu i gospodarczemu rozwojowi Polski oraz rozwiązywanie konkretnych cywilizacyjnych problemów jej mieszkańców. NCBR pełni funkcję Instytucji Pośredniczącej w programach operacyjnych: Inteligentny Rozwój oraz Wiedza Edukacja Rozwój. Realizuje także szereg programów krajowych i międzynarodowych, a także projekty związane
z bezpieczeństwem i obronnością państwa.

Z rocznym budżetem na prace B+R rzędu miliarda euro NCBR jest obecnie największym w kraju i regionie ośrodkiem wspierania rozwoju nauki i gospodarki.

Więcej informacji na stronie  ncbr.gov.pl