Zamknij

Dotacje na kapitał obrotowy z PARP. Jak otrzymać?

19.06.2020 08:07
Dotacje na kapitał obrotowy z PARP. Jak otrzymać 430 tys. zł na firmę?
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Aż 430 tys. zł bezzwrotnej pożyczki mogą otrzymać średnie firmy w ramach dotacji z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Jak można otrzymać te środki?

  • Do końca lipca można składać wnioski o bezzwrotną dotację dla średnich firm z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).
  • Jednorazowo można otrzymać ok. 430 tys. zł, a te środki przedsiębiorcy mogą wydać na dowolny cel.
  • Warunkiem otrzymania pomocy jest spadek obrotów o 30 proc. po lutym tego roku.

Pandemia koronawirusa okazała się bardzo groźna nie tylko dla zdrowia Polaków, ale również tysięcy przedsiębiorców, którzy stanęli przed problemami w prowadzeniu dalszej działalności. "Zamrożenie" gospodarki spowodowało starty w wielu branżach, a sytuacji nie poprawiło zniesienie rządowych obostrzeń.

Jedną z firm pomocy dla średnich firm jest dotacja bezzwrotna oferowana przez Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Kto i na jakich zasadach może z niej skorzystać?

Dotacje dla średnich firm. Ile można otrzymać?

Dotacje na kapitał obrotowy dla średnich przedsiębiorców ma być łatwo dostępną, bezzwrotną pomocą na zaspokojenie pilnych potrzeb przedsiębiorcy w zakresie utrzymania płynności i przezwyciężenia trudności finansowych, które zaistniały wskutek pandemii. Skorzystanie z niej nie pozbawia właścicieli firm możliwości ubiegania się o inne formy pomocy zawarte w tarczy antykryzysowej.

Zobacz także

- Upraszczane są maksymalnie procedury po to, aby po te środki sięgnąć. Mam nadzieję, że będzie to taka zmiana w procesach aplikacyjnych, która zostanie z nami i po pandemii, oraz że ośmielimy wiele firm, aby sięgały po środki europejskie i uwierzyły, że to nie są szczyty nie do zdobycia – mówiła Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju.

Dotacje na kapitał obrotowy to bezzwrotne dofinansowanie przeznaczone na wydatki związane z bieżącą działalnością średnich firm. Chodzi o podmioty zatrudniające do 250 pracowników. Ich roczne obroty nie mogą przekraczać 50 mln euro lub rocznej sumy bilansowej - 43 mln euro.

Środki przeznaczone na dotacje pochodzą z dwóch europejskich programów operacyjnych. 500 mln zł z programu Polska Wschodnia trafi do średnich firm z pięciu województw położonych na wschodzie naszego kraju: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Kolejne 2 mld zł z programu Inteligentny Rozwój przeznaczone jest dla średnich przedsiębiorstw z pozostałych 11 województw.

Na co będzie można wydać te dotacje? - Będzie można je przeznaczyć na bieżącą działalność firmy, czyli pokrycie kosztów gazu, prądu, paliwa, wynajmu powierzchni, zakupu towarów, ubezpieczeń - wyjaśniła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej. W skrócie - to przedsiębiorcy zdecydują, na co zostaną wydane te środki.

Z dotacji na kapitał obrotowy będą mogli skorzystać ci przedsiębiorcy, którzy odnotowali spadek dochodów co najmniej o 30 procent w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 roku, porównując ten spadek do poprzedniego miesiąca lub też analogicznego miesiąca ubiegłego roku

Małgorzata Jarosińska-Jedynak

Dotacja z PARP dla średnich firm. Wniosek

Minister Jarosińska-Jedynak podkreśliła, że wypełnianie wniosków na stronie PARP jest proste - intuicyjne i przejrzyste. Tak naprawdę trzeba będzie jedynie podać dane teleadresowe plus podstawowe informacje o firmie.

Zobacz także

Agencja wymaga zaledwie kilku dokumentów, ponieważ chce przyspieszyć wypłatę pieniędzy. Cała korespondencja, jak i zawarcie umowy z beneficjentem będzie się odbywać drogą elektroniczną, dlatego bardzo ważne jest podanie działającego adresu e-mail.

Pomoc można będzie otrzymać na jeden, dwa lub trzy miesiące. Ma ona umożliwić przetrwanie firmy w najtrudniejszym okresie.

Ważne, by wnioskujący o pomoc przedsiębiorcy na koniec grudnia 2019 roku nie znajdowali się w trudnej sytuacji ekonomicznej. To znaczy, by nie zalegali z podatkami i płacili na czas wszystkie składki oraz zobowiązania u kontrahentów

Małgorzata Jarosińska-Jedynak

Maksymalne dofinansowanie w ramach dotacji na kapitał obrotowy wynosi 429 827 zł. - Ta liczba to iloczyn okresu i liczby pracowników z uwzględnieniem stawki dla każdego poziomu zatrudnienia, odpowiednik liczby etatów. To, co tu istotne i zachęcające, to zerowy wkład własny. Nie przewidujemy innego wariantu dofinansowania tego konkursu niż 100 procent – stwierdził Arkadiusz Dewódzki, ekspert PARP.

Podkreślił, że przedsiębiorcy nie ponoszą żadnych kosztów w związku z realizacją projektów w ramach opisywanych instrumentów. Więcej informacji o dotacjach na stronie PARP. Nabór wniosków trwa od 15 czerwca do 31 lipca 2020 r. Konkurs zostanie wcześniej zamknięty, jeśli pula środków się wyczerpie.

RadioZET.pl/PAP