Zamknij

Dorota Arciszewska-Mielewczyk, była posłanka PiS, została prezesem PLO

23.12.2019 12:34
Dorota Arciszewska-Mielewczyk, była posłanka PiS, została prezesem Polskich Linii Oceanicznych
fot. Marcin Bruniecki/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Dorota Arciszewska-Mielewczyk - była poseł i senator PiS-u - znalazła nową pracę. Została prezesem spółki Polskich Linii Oceanicznych (PLO) - państwowe przedsiębiorstwo żeglugi liniowej. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Dotychczas prezesem PLO był Krzysztof Adamczyk. W piątek zakończono postępowanie konkursowe na jego następcę. Okazało się, że wygrała je była polityk partii rządzącej.

Z politycznej emerytury do spółki oceanicznej

Dorota Arciszewska-Mielewczyk miała objąć obowiązki w poniedziałek 23 grudnia.

Zobacz także

- Przedstawiłam swoją strategię i plany na rozwój, które najwyraźniej zostały pozytywnie rozpatrzone. Moją kandydaturę zaakceptowała Rada Nadzorcza Polskich Linii Oceanicznych i akcjonariusze spółki - powiedziała w rozmowie z PAP.

Jednocześnie podziękowała ministrowi gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Markowi Gróbarczykowi "za zaufanie".

Jak rozwój spółki PLO widzi nowy prezes zarządu?

Była to potężna flota i ogromne przedsiębiorstwo. Kiedy zajrzymy w głąb historii Polskich Linii Oceanicznych dostrzegamy, że były one marką narodową. Chciałabym mieć swój udział w przywróceniu tego prestiżu, naprawić zaniedbania, których dopuszczono się po okresie transformacji

Dorota Arciszewska-Mielewczyk

Była posłanka PiS-u póki co nie chce zdradzać swojej wizji dotyczącej rozwoju spółki. - W najbliższym czasie spotkam się z pracownikami i omówimy wspólnie najważniejsze kwestie związane z funkcjonowaniem spółki i wyznaczymy konkretne cele - powiedziała.

Zobacz także

Dorota Arciszewska-Mielewczyk. Kim jest?

Urodziła się w 1968 roku.

Jest absolwentką Wydziału Administracji Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni oraz Wydziału Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego. 

W polskiej polityce aktywna od lat 90. ubiegłego stulecia. Przez 22 lata zasiadała w parlamencie - z mandatem posłankach w latach (1997-2005 oraz 2011-2019) i senatora (2005-2011). 

W ostatnich wyborach parlamentarnych bezskutecznie starała się o mandat z list PiS-u.

Prywatnie jest matką dwójki dzieci - Zofii i Eugeniusza.

Jej ojciec Eugeniusz Arciszewski był kapitanem żeglugi wielkiej. Zginął 8 lutego 1997 roku w katastrofie morskiej statku "Leros Strength" u wybrzeży Norwegii. Przodkiem nowej prezes był również generał artylerii koronnej, admirał sił morskich holenderskich w Brazylii Krzysztof Arciszewski.

Jej mężem był Krzysztof Mielewczyk - jeden z najbogatszych przedsiębiorców na Pomorzu. Zginął w 2013 roku w katastrofie śmigłowca. 

Zobacz także

Czym są Polskie Linie Oceaniczne?

PLO to przedsiębiorstwo armatorskie o ponad 50-letniej tradycji w żegludze liniowej. W momencie powołania - 2 stycznia 1951 roku - posiadały 43 statki o nośności ponad 200 tys. DWT (nośności statku) i eksploatowały 13 linii żeglugowych.

W zasięgu armatora znajdowały się porty: na Bałtyku, Morzu Śródziemnym, Bliskim i Dalekim Wschodzie, a także na wschodnim wybrzeżu Ameryki Płd. Spółka zatrudniała 3 tys. osób, w tym 70 proc. marynarzy.

Po wielu restrukturyzacjach PLO obecnie działalność firmy koncentruje się na świadczeniu usług przewozowych drogą morską z portów Chin i Dalekiego Wschodu przy współpracy z innymi armatorami w ramach serwisu NVOCC.

PLO prowadzą również działalność crewingową oraz poprzez spółkę zależną POL-Levant działalność hotelowo-gastronomiczną w Hotelu Dom Marynarza.

Największym akcjonariuszem PLO jest Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych Spółek (FIZAN) Agencji Rozwoju Przemysłowego, którego pełnomocnikiem jest IDA Management (44,85 proc.). Drugim co do wielkości akcjonariuszem jest Agencja Rozwoju Przemysłu posiadająca 38,53 proc. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP