Zamknij

Emeryci zarobią więcej. Od czerwca zmieniają się przepisy

29.05.2020 09:47
Dorabianie do emerytury. Limity przychodów wyższe od 1 czerwca 2020
fot. Shutterstock/zbigniew kotara (ilustracyjne)

Emeryci i renciści mogą pracować, nawet jeśli pobierają już świadczenie z ZUS. W niektórych przypadkach jednak wraz ze wzrostem pensji maleje emerytura. Od czerwca przepisy będą jednak łagodniejsze.

Dobre wieści dla emerytów i rencistów. Od czerwca będą mogli zarobić więcej – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Od 1 czerwca zmieniają się limity zarobkowe dla emerytów, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego oraz rencistów. Progi będą wyższe, gdyż te zależne są od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Seniorzy będą więc mogli więcej dorobić do swoich świadczeń.

Dorabianie do emerytury. Jak to działa?

ZUS przypomniał w komunikacie, że do świadczeń tj. renta, czy emerytura można dorabiać. Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach zbyt wysokie zarobki zmniejszą wymiar wypłacanego z ZUS świadczenia.

O limitach muszą pamiętać tzw. wcześniejsi emeryci, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny, oraz renciści 

– informuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski

Bez ograniczeń mogą również dorabiać niektórzy renciści. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy również rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do tych świadczeń.

Zobacz także

W jaki sposób zmniejszana jest emerytura w przypadku pracujących emerytów, którzy nie osiągnęli jeszcze wieku emerytalnego? ZUS tłumaczy, że zmniejszeniu podlega emerytura lub renta, gdy uzyskany przychód jest większy niż 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Od 1 czerwca kwota ta wyniesie 3732,10 zł.

Zobacz także

Co istotne, gdy emeryt zarobi równowartość 130 procent przeciętnego wynagrodzenia tj. ponad 6931,00 złotych - wypłata emerytury zostanie zawieszona. Inaczej jest w przypadku renty socjalnej. Zostanie ona zawieszona po przekroczeniu 3732,10 zł przychodu.

Dorabiający emeryci, którzy zarabiają więcej niż 3732,10 zł ale mniej niż 6931,00 złotych otrzymają niższą emeryturę o kwotę przekroczenia tego limitu. Świadczenie nie zostanie jednak zmniejszone o więcej niż 620,37 zł dla emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 465,31 zł dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy i 527,35 zł dla renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba.

RadioZET.pl/ZUS