Zamknij

Dopłaty do zakupu mieszkania. Rząd planuje nowy program

09.12.2020 17:24
Dopłaty do wkładu własnego. Rząd chce dofinansować kupno mieszkania
fot. Wojtek Laski/East News

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad nowym programem. Chodzi o dopłaty do wkładu własnego, wymaganego przez bank przy udzielaniu kredytów mieszkaniowych. Kto na tym skorzysta?

Dopłaty do kredytów mieszkaniowych to nowy plan rządu, o którym dowiaduje się serwis Prawo.pl. W dobie pandemii, choć stopy procentowe są niskie, banki są ostrożne przy udzielaniu kredytów hipotecznych.

Kryteria są coraz bardziej wyśrubowane, a często barierą staje się wkład własny. Banki coraz częściej wymagają nawet 30 proc. wkładu od potencjalnego kredytobiorcy, przez co przybywa Polaków, których nie stać na zadłużenie się w banku i zakup mieszkania.

Dopłaty do wkładu własnego. Rząd myśli po nowym programie

Anna Kornecka, wiceminister do spraw budownictwa, zapowiada dla Prawo.pl, nowy rządowy program, czyli dopłaty do wkładu własnego przy zadłużaniu się w banku.

Jak tłumaczy, jego beneficjentami będą ci, „dla których cena stanowi istotną barierę w zakupie mieszkania”.

Zobacz także

Zdaniem ekspertów to dobry ruch, choć można przypuszczać, że rynek zareaguje na takie dopłaty wzrostem cen. Resort decyduje się na nowe rozwiązania po programie Mieszkanie Plus, który, jak można przypuszczać, nie do końca spełnił oczekiwania i rządzących, i przyszłych nabywców nieruchomości. Serwis Prawo.pl przypomina, co rząd obiecał jeszcze w kwietniu 2018 roku.

Do końca 2019 roku miało powstać 100 tys. mieszkań. Do października bieżącego roku powstało ich tylko 11 tysięcy, ponad 13 tysięcy jest w budowie. Nie dość, że tempo budowy mieszkań nie pozwoli przyszłym lokatorom na szybką wyprowadzkę do nowego mieszkania, to nie każdy załapie się na program Mieszkanie Plus ze względu na wyśrubowane kryteria.

Zobacz także

Anna Kornecka nie zdradziła więcej szczegółów nowego programu, ale już teraz nie brakuje głosów krytyki. Dr Adam Czerniak, kierownik Kolegium Gospodarki Światowej w Szkole Głównej Handlowej, uważa, że taki program nie zadziała. Spowoduje jedynie wzrost cen.
Przemysław Dziąg, radca prawny Polskiego Związku Firm Deweloperskich pozytywnie ocenia nowy pomysł rządu. Jego zdaniem, dopłaty do kredytów będą bodźcem, który rozbudzi rynek, co szczególnie istotne w dobie kryzysu.

Zdaniem ekspertów , powodzenie tego programu zapewniłyby dopłaty w wysokości co najmniej 10 procent wartości nieruchomości. Jak tłumaczą, wraz wprowadzaniem dopłat należy równolegle realizować rozpoczętą politykę zwiększania podaży mieszkań. To uchroni rynek przed wzrostem cen.

RadioZET.pl/Prawo.pl