Zamknij

Ruszają nowe dopłaty do samochodów elektrycznych

25.06.2020 17:32
Dopłaty do samochodów elektrycznych. Rusza nabór nowych wniosków
fot. PH888/Shutterstock (ilustracyjne)

W piątek 26 czerwca, od 9 rano ruszyło przyjmowanie wniosków o dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych. Nabór potrwa do 31 lipca lub do wyczerpania środków.

Dopłaty do samochodów elektrycznych ogłoszone w połowie czerwca przez Ministerstwo Klimatu i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) programy „Zielony samochód”, „eVAN” i „Koliber” obejmują budżet o wartości 150 mln zł. Stanowią one część większego Planu Zielonych Inwestycji, który oferuje w 2020 r. całkowity dostępny budżet dofinansowania w wysokości ok. 7,8 mld zł, a całkowity wpływ tych programów na gospodarkę to ponad 22 mld zł.

NFOŚiGW najwięcej dopłaci do zakupu elektrycznych aut dostawczych (do 70 tys. zł) oraz taksówek (do 25 tys. zł). Maksymalna dopłata dla osoby fizycznej wyniesie 18 750 zł.

Dopłaty do samochodów elektrycznych. Zasady

W piątek 26 czerwca o godz. 9 rano aktywowane zostaną linki z wnioskami o wsparcie zakupu samochodów elektrycznych w trzech kategoriach: aut osobowych dla osób prywatnych, vanów dla przedsiębiorców oraz samochodów, które będą służyć jako taksówki w naszych miastach.

Zobacz także

- To jest zaproszenie na wspólną podróż w kierunku elektromobilności w Polsce. To pierwszy krok. Może jest mniejszy od oczekiwań, ale go wykonujemy - komentował Artur Lorkowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jak wskazał, po zakończeniu pierwszego naboru Fundusz będzie zbierał doświadczenia i zdecyduje, jak proces wspierania elektromobilności w Polsce kontynuować.

Rafał Kręcisz z Departamentu Elektromobilności NFOŚiGW wskazał, że Fundusz ma już doświadczenie z elektromobilnością m.in. w ramach programu wspierającego samorządy inwestujące w ekologiczny transport publiczny.

Jak wskazał, przed złożeniem wniosku, beneficjenci będą musieli zarejestrować się na stronie Funduszu. Według Kręcisza wypełnienie wniosku może potrwać ok. 2 godzin. Sam nabór potrwa do 31 lipca lub do wyczerpania środków przewidzianych dla danego programu.

Wskazał, że okres kwalifikowania wydatków z programu "Zielony samochód" dla zakupu pojazdu przez osoby fizyczne, obejmuje czas od 1 maja do 31 grudnia 2020 r., a zgodnie z zasadami Funduszu samochód, którego zakup ma być dofinansowany nie może być odebrany przed dniem złożenia wniosku. - Chodzi o to, że faktura będąca dowodem przejęcia samochodu, nie może być opłacona przed złożeniem wniosku - wyjaśnił.

Dodał, że tym naborem Fundusz chce objąć osoby, które liczyły na dofinansowanie już wcześniej i zrobiły pierwsze rezerwacje lub wpłaciły jakieś środki.

Zobacz także

Celem programu "Zielony samochód" jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza przez wsparcie zakupu pojazdów o napędzie wyłącznie elektrycznym wykorzystywanych do celów prywatnych. Do rozdysponowania jest 37,5 mln zł ze środków NFOŚiGW. Osoby fizyczne mają szansę na dotacje do 18 750 zł, przy czym nie więcej niż 15 proc. kosztów kwalifikowanych, które zostaną poniesione po 1 maja 2020 r. Jest jeszcze jeden ważny warunek: cena nabycia pojazdu elektrycznego nie może przekroczyć 125 tys. zł.

Z kolei program "eVAN" zakłada dofinansowanie zakupu elektrycznego samochodu dostawczego przez przedsiębiorców. Budżet tego programu to 70 mln zł, które trafią do firm zdecydowanych na zakup elektrycznych samochodów dostawczych (kategoria N1). W sumie będzie można dofinansować tysiąc takich inwestycji.

Przewidziano dotacje do 30 proc. kosztów kwalifikowanych (do 70 tys. zł) na zakup/leasing pojazdów elektrycznych oraz do 50 proc., kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 5 tys. zł na nabycie punktu ładowania o mocy do 22kW – kosztów kwalifikowanych, które zostaną poniesione po 1 stycznia 2020 r. Firma będzie mogła ubiegać się o dotacje do maksymalnie czterech pojazdów - dodał Kręcisz.

Trzeci uruchamiany program, czyli "Koliber", skierowany jest do mikro, małych lub średnich przedsiębiorców, posiadających licencję na przewóz osób w transporcie drogowym.

Zobacz także

Dla "Kolibra" zarezerwowano 40 mln zł wsparcia na zakup/leasing 1 tys. elektrycznych taksówek (kategoria M1) oraz 1 tys. ładowarek domowych typu wall box. Wnioskodawcy mogą ubiegać się o dotację do 20 proc. kosztów kwalifikowanych (maksymalnie 25 tys. zł, przy maksymalnym koszcie kwalifikowanym zakupu i montażu punktu ładowania 150 tys. zł) lub pożyczkę.

Jak wskazał Kręcisz, okres kwalifikowalności kosztów liczy się od 1 stycznia 2020 r., a firma może liczyć na dotacje dla maksymalnie trzech pojazdów.

RadioZET.pl/PAP