Zamknij

Dopłaty do czynszu już w Sejmie. Nawet 1500 zł pomocy

15.09.2020 10:24
blok mieszkalny
fot. Shutterstock

Dopłaty do czynszu mają obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Na rządową pomoc przeznaczono 420 mln zł. Osoby, które zostaną zakwalifikowane do programu, będą otrzymywać do 1500 zł miesięcznie przez pół roku.

Dopłaty do czynszu to kolejny rządowy program mający wspomóc osoby, których sytuacja materialna pogorszyła się z powodu pandemii COVID-19. Program będący częścią rządowego pakietu mieszkaniowego trafił do Sejmu, gdzie ma zostać przyjęty.

Dzięki przeznaczeniu 420 mln zł na wyższe dodatki mieszkaniowe, najemcy dotknięci materialnie przez koronawirusa będą mogli liczyć na pomoc państwa. Wniosek o dofinansowanie trzeba będzie złożyć do 31 grudnia 2020, spełniając przy tym kilka kryteriów.

Dopłaty do czynszu. Jak dostać, ile można zyskać, do kiedy złożyć wniosek?

Dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę mogą otrzymać osoby, które najmowały lokal mieszkalny przed 14 marca 2020. Potencjalni beneficjenci będą musieli wykazać, że w ostatnich trzech miesiącach przed złożeniem wniosku ich średni dochód nie tylko kwalifikuje ich do otrzymania świadczenia, lecz także jest co najmniej 25% niższy, niż był w 2018 roku.

Dopłata do czynszu będzie mogła być przyznana zarówno na przyszłość, jak i za okres miniony: datą graniczną wstecz jest 1 marca 2020 roku. Powiększone świadczenie można pobierać przez 6 miesięcy.

Zobacz także

Z pakietu mieszkaniowego będą mogli skorzystać najemcy mieszkań komunalnych, towarzystw budownictwa społecznego, spółdzielczych lub wynajętych od osoby prywatnej lub firmy. Wniosek o dopłaty do czynszu trzeba złożyć do 31 grudnia 2020 roku we właściwym urzędzie gminy.

Beneficjenci programu mogą liczyć na pomoc finansową w wysokości do 1500 zł wypłacaną przez 6 miesięcy. Kwota nie może przekroczyć 75% czynszu. Świadczenie będzie przyznawane przez gminę wraz z dodatkiem mieszkaniowym.

Zobacz także

Ministerstwo Rozwoju chce, żeby wysokość dopłaty stanowiła różnicę między kwotą dodatku mieszkaniowego przyznanego na zasadach projektowanej ustawy a kwotą dodatku mieszkaniowego, jaka zostałaby przyznana na zasadach ogólnych ustawy.

Zagłosuj

Czy programy pomocowe dla osób dotkniętych finansowo pandemią COVID-19 są potrzebne?

Liczba głosów:

Środki na wypłatę dopłat będę przekazywane gminom przez wojewodów.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita