Zamknij

Dopłaty do czynszu od rządu. Ile będzie można otrzymać?

27.04.2020 08:28
Dopłaty do czynszu 2020. Od kiedy? Ile można otrzymać?
fot. radoszki/Shutterstock (ilustracyjne)

Od początku lipca ruszy rządowy projekt dopłat dla czynszów - podała "Rzeczpospolita". Kto będzie mógł skorzystać i jakiej wysokości otrzymać wsparcie?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Według dziennika, szczegóły programu ma przedstawić w poniedziałek wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. 

Rządowa pomoc ma być skierowana do najemców mieszkań komunalnych, towarzystw budownictwa społecznego, spółdzielczych czy wynajętych od osoby prywatnej lub od firmy.

Zobacz także

Dopłaty do czynszów. Ile można otrzymać?

Beneficjent najpierw będzie musiał wystąpić o przyznanie dodatku mieszkaniowego do urzędu miasta lub ośrodka pomocy społecznej na podstawie ustawy o dodatkach mieszkaniowych. Jeśli taka osoba otrzyma dodatek, to pokryje on cześć kosztów najmu, a resztę pokryje państwo. Miesięcznie wsparcie od rządu wyniesie do 1500 zł - podała "Rz".

Dodatek mieszkaniowy przyznaje się na 6 miesięcy - również na pół roku będzie obowiązywać rządowa pomoc. Przepisy mają wejść w życie od 1 lipca 2020 roku, ale będą obejmować okres od wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego. 

Eksperci w rozmowie z gazetą wskazują na niesprawiedliwość rządowego wsparcia. Dlaczego? 

Zobacz także

Obecnie o dodatek mieszkaniowy mogą otrzymać nie tylko najemcy, ale i również posiadacze spółdzielczych mieszkań lokatorskich lub własnościowych, właściciele mieszkań lub domów jednorodzinnych. Takie wsparcie jest dostępne również dla osób płacących odszkodowanie za lokal zajmowany bez tytułu prawnego, jeśli przysługuje im prawo do lokalu zamiennego lub socjalnego.

Zdaniem Leszka Hardeka z Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, w rozmowie z "Rz", rządowy program zakłada "nierówne traktowanie".

Właściciel mieszkania może mieć takie same problemy jak najemca albo nawet większe

Leszek Hardek

Dopłaty do czynszów. Warunki

Jakie trzeba spełnić warunki, aby otrzymać dodatek mieszkaniowy?

Obecnie dochód nie może przekroczyć 175 proc. najniższej emerytury na głowę, a gdy chodzi o osobę samotną – 125 proc. tej kwoty. W 2020 roku najniższa emerytura wynosi 1200 zł brutto. W pierwszym więc przypadku chodzi o 2100 zł, w drugim o 1500 zł. 

Jeśli ktoś przekroczy te kwoty, może nadal liczyć na dodatek mieszkaniowy, ale w niższej wysokości.

Zobacz także

Gminy i ośrodki pomocy społecznej biorą pod uwagę także tzw. normatywna powierzchnia mieszkania. To oznacza, że trzeba mieć określoną liczbę metrów kwadratowych, aby starać się o dodatek. Dla jednej osoby wynosi ona 35 mkw., dla dwóch – 40 mkw., trzech – 45 mkw., czterech – 55 mkw., pięciu – 65 mkw. - przypomniała "Rz".

Jak wskazał Piotr Pałka, radca prawny z Kancelarii Prawnej Derc Pałka, ustawa o dodatkach mieszkaniowych nakazuje brać pod uwagę dochody z trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku.

- Proponowany przepis ma zacząć obowiązywać od 1 lipca. Teoretycznie więc będzie się już uwzględniało dochody uszczuplone przez epidemię - mówił Pałka w rozmowie z dziennikiem.

Ale jeżeli na przykład jedyny żywiciel rodziny straci pracę od lipca, to może już dodatku nie otrzymać. Dlatego trzeba znowelizować ustawę o dodatkach mieszkaniowych i zmienić kryterium dochodowe dla osób poszkodowanych przez epidemię. Nie powinny ich również obowiązywać przepisy o powierzchni normatywnej 

Piotr Pałka

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita