Zamknij

Dopłaty do czynszów od rządu. Ile można otrzymać?

04.05.2020 18:39
Dopłaty do czynszu 2020. Nawet 1,5 zł miesięcznie od rządu
fot. Ministerstwo Rozwoju

Do 1,5 tys. złotych miesięcznie przez pół roku - tyle może dołożyć się rząd w ramach dopłat do czynszów dla najemców. Szczegóły programu ogłosiła wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. W sumie nowy pakiet mieszkaniowy to około pół miliarda zł rocznie do 2024 roku.

Nowy pakiet mieszkaniowy od rządu PiS zakłada m.in. zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawę warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszów, wakacje czynszowe w Towarzystwach Budownictwa Społecznego (TBS), możliwość dojścia do własności w nowo budowanych mieszkaniach w TBS, czy "wsparcie szeroko rozumianego budownictwa społecznego oraz większy i łatwiejszy dostęp do gruntów pod zabudowę", a także "pomoc dla wynajmujących dotkniętych ekonomicznymi skutkami COVID-19".

Emilewicz powiedziała, że pakiet przygotowany w Ministerstwie Rozwoju w najbliższych tygodniach stanie się przedmiotem obrad Rady Ministrów. - Będzie on impulsem dla budownictwa - oceniła.

Zobacz także

Nowy pakiet mieszkaniowy od rządu PiS

Jak tłumaczyła wicepremier, do sektora mieszkaniowego zostaną skierowane nowe środki finansowe, które zwiększą m.in. poziom dofinansowania z budżetu państwa oraz dadzą dodatkowy impuls budującym mieszkania społeczne czynszowe - tzw. TBS.

Szacujemy, że ten nowy pakiet mieszkaniowy to około pół miliarda złotych rocznie do 2024 roku To są dodatkowe środki, nie mówimy o tych, które już dziś są dostępne na rynku

Jadwiga Emilewicz

Kluczowe rozwiązania pakietu mieszkaniowego to, jak zaznaczyła Emilewicz, zmiany w budownictwie społecznym czynszowym oraz komunalnym.

To wyższe granty z Funduszu Dopłat w BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego - przyp. red.) dla gmin na budowę mieszkań w TBS. Dotychczas było to 20 procent kosztów inwestycji, my podnosimy tę wartość do nawet 35 procent

Jadwiga Emilewicz

Dodała, że na budowę mieszkań komunalnych jest mowa o pokryciu 50 proc. kosztów inwestycji. Emilewicz wskazała też na uelastycznienie zasad tej partycypacji - wprowadzenie zasad finansowania, a nie refinansowania.

Wskazała też na rozwiązanie dot. wakacji czynszowych dla lokatorów w TBS-ach. - Niższy nawet o 25 procent czynsz po spłacie kredytu przez spółki TBS – mówiła. Wyjaśniła, że kiedy kredyt zaciągnięty przez spółkę na realizacje inwestycji zostanie spłacony, wówczas najemcy nie będą musieli płacić tego czynszu, który zobowiązani byli płacić przez średnio 25 lat. 

Wyjaśniła, że gmina będzie mogła zaproponować rodzinie 2-4 osobowej - która dzisiaj wynajmuje lokal komunalny i wywiązuje się ze wszystkich zobowiązań – mieszkanie większe, a różnice w czynszu pokryć z dodatkowego wsparcia z programu Mieszkanie na start – tłumaczyła. 

Środki te będą pochodziły z funduszu dopłat (...) Te dopłaty będą dotyczyły także lokatorów mieszkań wynajmowanych od inwestora przez gminę i podnajmowanym lokatorom

Jadwiga Emilewicz

Zobacz także

Emilewicz wskazała też na zmiany w Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN), który „nie będzie już tylko bankiem gruntów”. Chodzi, jak zapowiedziała, o wykorzystanie potencjału KZN dla rozwoju społecznego budownictwa czynszowego. KZN będzie mógł wnosić grunty do TBS.

Dodatkowy pakiet zmian dotyczy, jak powiedziała, budownictwa komunalnego oraz programu przeciwdziałania skutkom kryzysu bezdomności. „Oferujemy wyższe granty na budowę mieszkań komunalnych” – wskazała. Przypomniała, że dziś taki grant to nie więcej niż 35 proc., a w przypadku remontu – 40 proc.

Nowe dopłaty do czynszów. Zasady

- Proponujemy nowe dopłaty do dodatków mieszkaniowych – zapowiedziała Emilewicz. Wskazała na wyższe dodatki dla najemców dotkniętych skutkami pandemii.

Mówimy tu o środkach, które mogą dojść nawet do 1500 złotych miesięcznie przez pół roku na pokrycie do 75 procent czynszu

Jadwiga Emilewicz

W tym roku trafi na ten cel ok. 420 mln zł. Dysponentem tych środków, jak wyjaśniła Emilewicz, będą gminy. - Będą zbierać wnioski na te dopłaty od 1 lipca, rozpatrywać je do 30 miesięcy, a pierwsze wpłaty dla beneficjentów trafią do 10. kolejnego miesiąca – wskazała.

Podkreśliła, że te dopłaty będą realizowane wstecznie. - Będą mogły być wypłacane, wliczając okresy najmu od 1 kwietnia; jesteśmy na to gotowi – przekonywała.

Zobacz także

Emilewicz podkreśliła, że jest to nie tylko dodatkowe wparcie dla branży budowlanej w sektorze mieszkalnictwa, ale też dla samorządów, by mogły realizować polityki mieszkaniowe. - Ale także wsparcie dla tych najuboższych, którzy zostali dotknięci pandemią koronawirusa, którzy dzisiaj będą mogli uzyskać większe wsparcie, jeżeli stracili pracę, znaleźli się w trudnym położeniu – mówiła.

To pierwszy wyraźny impuls, który oferujemy gospodarce, by tempo spadku nie było tak duże, jak wróżą najczarniejsze scenariusze – zaznaczyła. Wyraziła nadzieję, że branża budowlana pozostanie w kolejnych kwartałach "kołem zamachowym, mostem wychodzenia z kryzysu polskiej gospodarki". 

RadioZET.pl/PAP