Zamknij

Dopłaty do czynszu podczas pandemii. Kto może skorzystać?

04.08.2020 12:29
Dopłaty do czynszu 2020. Dla kogo? Od kiedy?
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Dopłata 1500 zł do czynszu przez pół roku - to najnowsza rządowa propozycja wsparcia podczas pandemii koronawirusa. Projekt ustawy czeka na rozpatrzenie przez posłów. Kto będzie mógł skorzystać z programu dopłat?

Pandemia koronawirusa nadszarpnęła budżety milionów Polaków. Regularne spłacanie zobowiązań i uiszczanie opłat stało się wyzwaniem dla wielu osób. 

Rząd przygotował program dopłat do czynszów, który będzie częścią wsparcia antykryzysowego. Jak podała "Rzeczpospolita", środki miały trafić do najemców już od 1 lipca tego roku, ale prace legislacyjne się przedłużały.

Dopłaty do czynszów. Dla kogo?

Projekt ustawy w ubiegłym tygodniu przyjęty przez rząd przewiduje, że do końca roku będą honorowane wniosku o dofinansowanie. Środki na ten cel mają pochodzić z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. 

W sumie można otrzymać do 1500 zł miesięcznej dopłaty przez pół roku i pokryć do 75 proc. wartości czynszu. Kto może liczyć na tą pomoc?

Zobacz także

Dziennik podkreślił, że tylko najemcy mieszkań komunalnych, towarzystw budownictwa społecznego, spółdzielczych czy też wynajętych od osoby prywatnej lub firmy. Dopłata będzie obowiązywać, jeśli w ciągu ostatnich trzech miesiącach średni miesięczny dochód najemcy dawał mu prawo do ubiegania się o dodatek mieszkaniowy i że były one o co najmniej 25 proc. niższe od tych w 2019 roku.

Dopłata jest dostępna dla osób, które wynajmowały mieszkanie przed 14 marca 2020 roku. "Wysokość dopłaty ma stanowić różnicę między kwotą dodatku mieszkaniowego przyznanego na zasadach projektowanej ustawy a kwotą dodatku mieszkaniowego, jaka zostałaby przyznana na zasadach ogólnych ustawy" - podkreśliła "Rz".

Gabinet Mateusza Morawieckiego zamierza również zmienić próg przyznawania dodatków mieszkaniowych. Próg dochodowy ma być liczony od kwoty netto. Obecnie bierze się pod uwagę dochód brutto, czyli po odliczeniu m.in. składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe. 

Zobacz także

Organizacje broniące praw lokatorów pozytywnie oceniają pomysł rządowego świadczenia. – Dobrze, że pojawiły się tego typu przepisy. Na pewno wsparcie przyda się niejednej rodzinie wynajmującej mieszkanie – podkreślił Jakub Żaczek z Komitetu Obrony Lokatorów, cytowany przez "Rz".

Zupełnie inne zdanie mają eksperci. – Projekt ogranicza możliwość uzyskania dopłaty do dodatku mieszkaniowego jedynie do najemców oraz podnajemców lokali mieszkalnych. Ograniczenie to należy uznać za naruszenie konstytucyjnej zasady równości wobec prawa, o której stanowi artykuł 32 Konstytucji RP – wskazał Piotr Pałka, radca prawny, partner w Kancelarii Prawnej Derc Pałka w rozmowie z dziennikiem.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita