Zamknij

Dopłaty do czynszów od nowego roku. Kto i na jakich warunkach może z tego skorzystać?

Piotr Drabik
02.01.2019 11:03
Dopłaty do czynszów w 2019 roku. Jak można skorzystać. Kryteria dochodowe
fot. wiktord/Shutterstock (ilustracyjne)

Od nowego 2019 roku można starać się o dopłaty do czynszów. Będą one przyznawane najemcom nowych mieszkań, objętych współpracą inwestora z gminą. Program jest kierowany przede wszystkim do osób, których nie stać na wynajem mieszkania, ale zarabiają zbyt dużo aby otrzymać lokal komunalny. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku 

Zgodnie z ustawą dopłaty będą przyznawane na 15 lat najemcom nowych mieszkań objętych współpracą inwestora z gminą, spełniającym ustawowo określone warunki m.in. dochodowe.

Jak informowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, program dopłat do czynszów jest kierowany do ludzi, których nie stać na wynajem czy zakup mieszkania na rynku komercyjnym, a ich dochody są zbyt wysokie, by mogli ubiegać się o mieszkania komunalne.

Głównym kryterium decydującym o przyznaniu dopłaty do najmu będzie dochód.

Zobacz także

Kto będzie mógł się ubiegać o dopłaty?

Jednoosobowe gospodarstwa domowe będą mogły ubiegać się o dopłatę, jeżeli ich średni miesięczny dochód nie przekracza 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, publikowanego przez Główny Urząd Statystyczny.

W listopadzie ubiegłego roku wynosiło ono 4966 zł 61 gr. Na każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym limit 60 proc. jest zwiększany o 30 punktów procentowych.

Oznacza to, że w przypadku dwuosobowego gospodarstwa limit wynosi 90 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, a w przypadku trzyosobowego - 120 proc.

Beneficjenci będą sprawdzani pod kątem tego, czy nadal spełniają kryteria dochodowe uprawniające do otrzymywania dopłat co roku. W sytuacji braku spełniania kryteriów dochodowych, prawo do dopłat będzie zawieszone lub wygaszone.

Ponadto jeżeli dochód rodziny się powiększy, dopłaty nie będą wstrzymywane. Zamiast tego będą pomniejszane na zasadzie "złotówka za złotówkę". Z dopłat będzie można skorzystać niezależnie od tego, czy wybierze się opcję najmu mieszkania z dochodzeniem do własności czy tylko najem.

Zobacz także

Jak można uzyskać dopłatę?

Pierwszym krokiem w kierunku będzie zawarcie przez inwestora umowy z gminą. W kolejnym kroku gmina wystąpi do Banku Gospodarstwa Krajowego z wnioskiem o zawarcie umowy zabezpieczającej środki na przyszłe dopłaty do najmu mieszkań objętych realizowaną inwestycją.

Gmina ponadto przeprowadzi wstępny nabór mieszkańców, wykorzystując zapisany w proponowanej ustawie katalog kryteriów pierwszeństwa.

Ostateczna decyzja o zawarciu umów najmu będzie zależała od inwestora. To on bowiem dokona oceny zdolności czynszowej.

W tym roku na dopłaty ma być przeznaczone 200 mln zł. W latach 2020-2033, co roku kwota z poprzedzającego roku będzie powiększana o kolejne 200 mln zł. Od 2034 roku dopłaty będą wynosiły co roku tyle samo, czyli 3,2 mld zł.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD