Zamknij

Dopłata do przesyłki? Oszuści podszywają się pod Pocztę Polską

14.01.2022 17:52
Ktoś podszywa się pod Pocztę
fot. m-agention/Shutterstock (ilustracyjne)

Oszuści podszywają się pod Pocztę Polską i próbują wyłudzić pieniądze. Tym razem informują o „dopłacie do przesyłki”.

Poczta Polska ostrzega przed oszustami. Korzystający z usług Poczty Polskiej w ostatnich dniach otrzymali podejrzane SMS-y sugerujące obowiązek dopłaty do przesyłki.

„Sprawcy podszywają się pod Pocztę w wysłanych SMS-ach, w których informują o konieczności dopłaty do oczekiwanej rzekomej przesyłki” – informuje Poczta Polska. To niejedyna metoda działania przestępców.

Podszywają się pod Pocztę Polską i wyłudzają pieniądze

Metoda „na dopłatę do paczki” to nie wszystko. Oszuści dzwonią też do klientów i próbują zdobyć ich dane, w tym adres do rzekomego doręczenia przesyłki. Jak podaje Poczta Polska, przestępcy pytają także o wartościowe przedmioty. „Prosimy o zachowanie ostrożności” – apeluje spółka.

„Podszywanie się pod Pocztę Polską w SMS-ach kierowanych do naszych klientów stało się nowym rodzajem oszustwa. Przestępstwo polega na wysłaniu SMS-ów do potencjalnych klientów Poczty Polskiej, informowanie ich, że konieczne jest dokonanie dopłaty do przesyłki, na którą czekają. Załączony link przenosi tymczasem do sfałszowanej strony www, udającej witrynę Poczty Polskiej”- czytamy w komunikacie.

Jak wyjaśnia Poczta Polska, ofiara tego oszustwa może stracić więcej niż wartość rzekomej dopłaty do przesyłki. Oszuści często wykorzystują wyłudzone dane do dalszych przestępstw, w tym kradzieży środków z kont bankowych. Jak dodała spółka, nową odsłonę zyskuje też oszustwo „na wnuczka”.

Oszuści podają się za pocztowca i dzwonią z informacją o czekającej do doręczenia przesyłce. Starają się wyłudzić od klientów dane adresowe. Następnie do tych samych osób dzwoni oszust podający się za policjanta ścigającego oszusta od paczki i wypytuje o wartościowe rzeczy znajdujące się w mieszkaniu” – wyjaśnia Poczta.

Spółka apeluje o czujność i weryfikowanie każdej podejrzanej wiadomości. Fałszywe maile czy SMS-y często zawierają błędy w pisowni. Załączone do takich wiadomości linki lub pliki często przesyłane są po to, by ofiara pobrała na telefon lub inny sprzęt złośliwe oprogramowanie.

RadioZET.pl/Poczta Polska