Zamknij

Skarbówka zmieniła zdanie i żąda podatku od pomocy państwa

02.10.2020 10:02
pieniądze i formularz podatkowy
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Dopłata do cen prądu jednak opodatkowana. Fiskus domaga się odprowadzenia CIT od uzyskanej kwoty i usunął interpretację mówiącą o tym, że dofinansowanie nie jest obciążone fiskalnie.

Dofinansowanie do cen energii może oznaczać duże problemy dla przedsiębiorstw. Skarbówka uznała bowiem, że podmioty które skorzystały z pomocy państwa muszą odprowadzić od uzyskanej kwoty podatek.

Wcześniej fiskus był zdania, że dopłata do cen prądu nie podlega opodatkowaniu. Ta interpretacja została jednak usunięta i zastąpiona nową, według której część pomocy przedsiębiorcy muszą oddać w 19-procentowym podatku CIT.

Dofinansowanie do cen energii jednak opodatkowane. Fiskus zmienił zdanie

Zmianę zdania skarbówki opisała „Rzeczpospolita” opisując przypadek piekarni, która zdecydowała się na skorzystanie z pomocy państwa i otrzymała dopłatę do cen prądu. Dla potwierdzenia zwolnienia świadczenia z podatku poprosiła na wszelki wypadek fiskusa o interpretację.

Zobacz także

Skarbówka jeszcze w kwietniu 2020 była zdania, że dofinansowanie do cen energii nie podlega opodatkowaniu, bo jest nieodpłatnym lub częściowo nieodpłatnym świadczeniem finansowanym lub współfinansowanym ze środków budżetu państwa w ramach programów rządowych. Dokładnie taki zapis znajduje się w ustawie o CIT.

Piekarnia, która chciała otrzymać to stanowisko na piśmie, dostał jednak dokładnie odwrotną odpowiedź: teraz podatek od dofinansowania według skarbówki się należy w wysokości 19 procent od otrzymanej kwoty. Mówi o tym interpretacja nr 0114-KDIP2-2.4010. 196.2020.1.AS.

Zobacz także

Wcześniejsza, korzystna dla przedsiębiorstw interpretacja została wykasowana. Działanie fiskusa tłumaczyła Krajowa Informacja Skarbowa, która stwierdziła, że skoro w ustawie o CIT nie ma zapisu o wyłączeniu dopłaty do cen prądu z opodatkowania, to w świetle prawa danina dla fiskusa się należy.

Zagłosuj

Czy programy pomocowe powinny być opodatkowane?

Liczba głosów:

W interpretacji można także wyczytać, że celem ustawodawcy było zniwelowanie podwyżek cen prądu. Gdyby to świadczenie było zwolnione z podatku, przedsiębiorca zdaniem skarbówki otrzymałby podwójną, nieuzasadnioną korzyść.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita