Zamknij

Tusk szefem EPP. „SE”: zarobi więcej niż prezydent Polski

21.11.2019 08:09
Donald Tusk szefem EPP. Na nowym stanowisku zarobi więcej niż prezydent Polski
fot. PAP/EPA/ANTONIO BAT

Donald Tusk, który w czwartek został wybrany na szefa Europejskiej Partii Ludowej (EPP), może liczyć na kolejne sowite wynagrodzenie. Według „Super Expressu” były polski premier będzie zarabiał 30 tys. zł miesięcznie. To półtora raza więcej niż prezydent RP Andrzej Duda.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Donald Tusk z dniem 30 listopada zakończy swoją drugą i ostatnią kadencję na stanowisku szefa Rady Europejskiej. Przez kilka miesięcy nie było wiadomo, czy wystartuje w wyborach prezydenckich w Polsce.

Ostatecznie były premier zdecydował o rezygnacji z powrotu do polskiej polityki. Zdecydował się za to na fotel szefa EPP, na który został w czwartek wybrany przez polityków europejskiej frakcji chadeków. Był jedynym kandydatem.

Tuska podczas kongresu EPP w Zagrzebiu poparło 93 proc. delegatów; 491 oddało głos za, 37 przeciw. Teoretycznie uprawnionych do głosowania było nieco ponad 700 osób, ale głosów oddano 540, w tym 12 nieważnych.

Zobacz także

Według „Super Expressu” Tusk na nowym stanowisku będzie zarabiał 30 tys. zł miesięcznie. To prawie 360 tys. zł rocznie. To półtora raza więcej niż prezydent Andrzej Duda; gdyby został prezydentem, straciłby fortunę – poinformował czwartkowy „Super Express”.

Gdyby Tusk został prezydentem Polski, mógłby zarobić około 20 tys. zł miesięcznie.

Tuskowi jako przewodniczącemu Europejskiej Partii Ludowej będą też – jak zauważył „SE” – przysługiwać m.in. limuzyna z szoferem, gabinet z sekretariatem czy pokaźny fundusz reprezentacyjny.

Według dziennika Tusk przez pięć lat w fotelu szefa Rady Europejskiej zarobił prawie 7 mln zł.

Zobacz także

RadioZET.pl/Super Express/PAP