Zamknij

Donald Tusk otrzyma prawie 1,4 mln zł odprawy po odejściu z Rady Europejskiej

16.06.2019 14:00
Donald Tusk otrzyma prawie 1,4 mln zł odprawy po odejściu z Rady Europejskiej
fot. Wojciech Strozyk/REPORTER/East News

Prawie 1,4 mln złotych otrzyma Donald Tusk w ramach odprawy na koniec kadencji przewodniczącego Rady Europejskiej. Były premier zachowa również prawo do pobierania przez dwa lata połowy swojej dotychczasowej pensji.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Donald Tusk od 2014 roku jest przewodniczącym Rady Europejskiej - najbardziej reprezentatywnej funkcji w Unii Europejskiej. Jego kadencja mija 30 listopada tego roku i były polski premier nie może się starać o pozostanie na stanowisku (dwukrotnie wybierano go na tę funkcję).

Jak podał dziennik "Fakt", Tusk może liczyć na bardzo sowitą odprawę. Chodzi o 324 tys. euro - w przeliczeniu prawie 1,4 mln zł.   

Zobacz także

Przewodniczący Rady Europejskiej po przejściu na emeryturę przez dwa lata będzie mógł pobierać połowę dotychczasowej pensji podstawowej - około 57 tys. zł. Obecnie Tusk otrzymuje ok. 140 tys. zł pensji miesięcznie.

Na mniejszą odprawę może liczyć pochodzący z Luksemburgu Jean Claude-Juncker - dotychczasowy przewodniczący Komisji Europejskiej, którego kadencja również mija. Pomimo że zarabia tak samo jak Tusk, to dostanie o połowę mniejszą kwotę na pożegnanie z unijną instytucją.

Zobacz także

Najpoważniejszym kandydatem do zastąpienia Junckera jest szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim Niemiec Manfred Weber. Z kolei w przypadku przewodniczącego Rady Europejskiej nie ma pewnych nazwisk.

Unijni przywódcy podczas szczytu w dniach 20-21 czerwca mają uzgodnić kandydatów na szefa KE, RE i Europejskiego Banku Centralnego. W przypadku tego ostatniego swoje stanowisko opuszcza Włoch Mario Draghi.

Zobacz także

RadioZET.pl/Fakt