Zamknij

Donald Tusk liczy, że Wielka Brytania pozostanie w Unii Europejskiej

Olga Papiernik
16.01.2018 12:56
Donald Tusk liczy, że Wielka Brytania pozostanie w Unii Europejskiej
fot. LUKASZ GAGULSKI/East News

Przewodniczący Rady Europejskiej - Donald Tusk powiedział we wtorek, że - serca są nadal otwarte - dla Wielkiej Brytanii, jeśli zmieni zdanie co do odejścia.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Zobacz także

Komentarze Tuska zmieniły się w debatę w Wielkiej Brytanii nad tym, czy przeprowadzić drugie referendum w sprawie Brexitu, po głosowaniu o odejściu w czerwcu 2016 r.
Zdobył poparcie szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera, który wezwał Londyn do wysłuchania sugestii, że może pozostać w UE.

- Jeśli rząd Wielkiej Brytanii pozostanie przy swojej decyzji o odejściu, Brexit stanie się rzeczywistością, z wszystkimi jego negatywnymi konsekwencjami w marcu przyszłego roku, chyba że nastąpi zmiana serca wśród naszych brytyjskich przyjaciół - powiedział Tusk w Parlamencie Europejskim.

- Czy to nie David Brovis (brytyjski minister Brexitu) powiedział, że jeśli demokracja nie zmienia zdania, przestaje być demokracją? - kontynuował.

- My na kontynencie nie zmieniliśmy serca, nasze serca wciąż są dla was otwarte.

Główny prowadzący kampanię Brexitu, Nigel Farage, w zeszłym tygodniu zepchnął sprawę z powrotem do porządku obrad, kiedy powiedział, że jest coraz bardziej otwarty na pomysł drugiego referendum.

Rzecznik Teresy May wykluczył później drugie głosowanie. Brytyjscy wyborcy w 2016 r. zdecydowali się opuścić UE w 52 procentach, do 48 procent.

Juncker wezwał jednak rząd brytyjski do wysłuchania sugestii Tuska.

- Tusk powiedział, że nasze drzwi pozostają otwarte i mam nadzieję, że będzie to wyraźnie słyszalne w Londynie - powiedział były premier Luksemburga.

- Jestem marzycielem.

To nie pierwszy raz, kiedy były premier Poslki zasugerował, że Wielka Brytania może zmienić zdanie.

W czerwcu Tusk mówił, że niektórzy z jego brytyjskich przyjaciół pytali, czy marzenie o pozostaniu Wielkiej Brytanii w UE jest w ogóle możliwe do spełnienia.

- Możesz powiedzieć, że jestem marzycielem, ale nie jestem jedyny - odpowiedział, cytując piosenkę Lennona "Imagine".

W międzyczasie Tusk podkreślił, że pozostałe 27 państw UE będzie kontynuowało negocjacje z Wielką Brytanią w sprawie odejścia.

- Dziś potrzebujemy większej jasności co do wizji Wielkiej Brytanii, a kiedy już to nastąpi, przywódcy spotkają się i zdecydują, w jaki sposób postrzegamy przyszłe stosunki z Wielką Brytanią jako krajem trzecim - powiedział Tusk.

Dodał, że - musimy zachować jedność 27 państw UE w każdym scenariuszu.

- Najtrudniejsza praca jest jeszcze przed nami, a czas jest ograniczony.

Wielka Brytania i UE osiągnęły w grudniu porozumienie co do kwestii separacji. Rozmowy o przyszłych relacjach - w tym najważniejsza kwestia ewentualnej transakcji handlowej oraz to, jak blisko pozostanie Wielka Brytania w ramach jednolitego rynku i unii celnej UE - rozpoczną się dopiero w kwietniu.

dk/pdw/rlp/APRIL/OP