Zamknij

Rada Europejska, kierowana przez Tuska, wydała niemal 500 tys. zł na szampana

24.10.2019 08:37
Donald Tusk i Rada Europejska wydała niemal 500 tys. zł na szampana
fot. AP Photo/Jean-Francois Badias/East News

Niemal 500 tys. zł – tyle wydała Rada Europejska na 4 tysiące butelek szampana. Według „Super Expressu” kosztownych wydatków organu kierowanego przez byłego premiera Donalda Tuska jest znacznie więcej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak zaznacza dziennik, w dokumentach nalegano, aby był to oryginalny trunek produkowany w północno-wschodniej Francji, skąd pochodzą marki szampana najwyższej klasy.

Ćwierć miliona złotych na imprezę

Audyt wydatków Rady Europejskiej, opisywany przez „SE”, pokazuje również, że pod koniec ubiegłego roku wydano blisko 250 tys. zł na imprezę zorganizowaną dla pracowników unijnej instytucji. W trakcie całonocnej imprezy podano kolację z trzech dań. Ponadto 3 tysiące pracowników mogło cieszyć się darmowymi drinkami serwowanymi z tzw. otwartego baru.

Zobacz także

Jak podały brytyjskie media, rodzinne spotkanie w belgijskim parku rozrywki dla pracowników Rady i ich dzieci kosztowało prawie 200 tys. zł.

Według gazety tylko za wynajem mebli od holenderskiej firmy zapłacono ponad 120 tys. zł. „Pokazano także część wydatków za 2017 rok, w tym 75 tys. zł na wynajem strzelnicy i 420 tys. zł na... fotel relaksacyjny” – czytamy w gazecie.

Rzecznik Rady Europejskiej tłumaczy, że wydatki administracyjne mają obejmować funkcjonowanie instytucji.

Zobacz także

– Obejmuje to wydatki związane z personelem i warunkami pracy personelu oraz z działalnością Rady – podkreślił. Dodał, że oficjalny lunch lub kolacja są zwykle elementem spotkań na wysokim szczeblu, stąd wydatki na catering i napoje.

Donald Tusk do 2014 roku jest przewodniczącym Rady Europejskiej – unijnej instytucji skupiającej przywódców państw członkowskich UE. Z dniem 30 listopada tego roku zakończy się jego druga, ostatnia 2,5-letnia kadencja. Na stanowisku szefa RE zastąpi go belgijski premier Charles Michel.

Zobacz także

RadioZET.pl/Super Express