Zamknij

Donald Trump stracił cześć majątku, od kiedy został prezydentem USA

14.09.2020 13:14
Donald Trump stracił ogromny majątek. Dlaczego?
fot. Evan El-Amin/Shutterstock (ilustracyjne)

Donald Trump, prezydent USA walczący o reelekcję, w ciągu czterech lat urzędowania w Białym Domu stracił około 1,2 mld dolarów - wynika z rankingu magazynu "Forbes".

Donald Trump, który w listopadzie 2016 roku został wybrany na 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych, przez lata mógł się chwalić rosnącym majątkiem. Miliarder i właściciel The Trump Organization (w jej skład wchodzą nieruchomości, kasyna, hotele, pola golfowe) w październiku ubiegłego roku podkreślał, że przez prezydenturę "stracił mnóstwo pieniędzy".

Okazuje się, że ta deklaracja ma pokrycie w danych. Jak podała telewizja CNN, na podstawie danych z magazynu "Forbes", przed 4 laty majątek Trumpa był wart 3,7 mld dolarów. Rok później ta wartość spadła do 3,1 mld dolarów  i utrzymywała się do 2019 roku. Jednak w tegorocznym zestawieniu majątek Trumpa "Forbes" wycenił na 2,5 mld dolarów. 

Jaki majątek posiada Trump?

To oznacza spadek o 1,2 mld dolarów pomiędzy 2016 i 2020 rokiem oraz ubytek 600 mln dolarów rok do roku. W rankingu najbogatszych Amerykanów Trump spadł o 77 pozycji (z 275. na 352.). Skąd te zmiany?

Zobacz także

Magazyn "Forbes" wyjaśnił, że wartość biurowców, hoteli i kurortów posiadanych przez Trumpa spadła w czasie pandemii koronawirusa. 

CNN przypomniał, że chwalenie się ogromnym majątkiem było jednym z głównych punktów odniesienia w pierwszej kampanii prezydenckiej Trumpa. W czerwcu 2015 roku podczas przemówienia do swoich zwolenników w okolicy Trump Tower w Nowym Jorku przedsiębiorca przekonywał, że wartość netto jego aktywów to prawie 9 mld dolarów. Taką wartość miały wynosić posiadane przez niego nieruchomości. 

Zobacz także

Trump zapytany o rozbieżność z danymi z rankingu "Forbesa" tłumaczył, że wartości jego majątku "zmieniają się z dnia na dzień". Od momentu objęcia urzędu prezydenta USA Trump konsekwentnie unika opublikowania swoich zeznań podatkowych. Prawdopodobnie nie tylko ze względu na ewentualne ślady nieprawidłowości, ale także z obawy o wykazanie jeszcze niższego majątku od podawanego przez "Fobres".

Trump z poparciem Republikanów w listopadowych wyborach prezydenckich będzie walczył o reelekcję. Jego głównym rywalem będzie Joe Biden z Partii Demokratycznej. 

RadioZET.pl/CNN