Zamknij

Donald Trump ma koronawirusa. Gwałtowne spadki na rynkach

02.10.2020 09:21
Donald Trump ma koronawirusa. Gwałtowne spadki na rynkach w USA
fot. AP Photo/Patrick Semansky/East News

Donald Trump, prezydent USA, wraz z małżonką Melanią zostali pozytywnie ztestowani na obecność koronawirusa. Rynki bardzo gwałtownie zareagowały na tą wiadomość. Ropa zanotowała mocne spadki. 

Donald Trump w piątkowy poranek polskiego czasu napisał na Twitterze, że jego test na obecność wirusa SARS-CoV-2 okazał się pozytywny. Podobnie, jak w przypadku jego żony Melanii. Prezydent USA zawiesił kampanię na 32 dni przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych.

Niespodziewana wiadomość spowodowała, ze rynki w USA zanotowały mocne spadki. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad tego roku na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 37,75 USD, niżej o 2,51 proc. Ropa Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 39,99 USD za baryłkę, niżej o 2,37 proc.

Donald i Melania Trump mają koronawirusa

Również notowania miedzi na giełdzie LME w Londynie mocno spadają. Metal w kontraktach 3-miesięcznych jest wyceniany niżej o 1,7 proc. - po 6.277,00 USD za tonę - podali maklerzy.

"Donald Trump i jego małżonka Melania czują się dobrze i planują pozostać w Białym Domu w trakcie powrotu do zdrowia" - poinformował osobisty lekarz prezydenta Sean Conley. Dodał, że prezydent USA będzie wykonywał swoje obowiązki "bez zakłóceń".

Zobacz także

74-letni Trump i jego 50-letnia małżonka czują się dobrze. Lekarze Białego Domu nie informowali do tej pory o żadnych objawach choroby.

Informacja o pozytywnym wyniku testu u Trumpa prawdopodobnie zaostrzy jeszcze i tak już krytyczne uwagi amerykańskiej opinii publicznej na jego nieefektywne radzenie sobie z pandemią koronawirusa w USA.

Następuje to w czasie, gdy Trump prowadzi kampanię na rzecz reelekcji przeciwko demokracie Joe Bidenowi, który w tym momencie prowadzi w krajowych sondażach przed wyborami prezydenckimi 3 listopada.

Zobacz także

Maleją też szanse na przyjęcie dalszych bodźców fiskalnych dla amerykańskiej gospodarki, bo na razie w nie ma przełomu w rozmowach prowadzonych przez Republikanów i Demokratów na temat planu wsparcia gospodarki.

- Informacje o Trumpie, a także o niepowodzeniu rozmów w sprawie pakietu stymulacyjnego dla gospodarki USA, tylko wyzwoliły spadki na giełdach i przypominają wszystkim, że globalna gospodarka może mieć kłopoty przynajmniej przez następne 6 miesięcy - ocenia Vandana Hari, założycielka Vanda Insights.

- Do tego dochodzi jeszcze problem, że na globalne rynki paliw napływa więcej ropy, a popyt na paliwa słabnie - dodała. Ropa w USA na NYMEX staniała od początku tego tygodnia o prawie 6 proc.

RadioZET.pl/PAP