Zamknij

"WSJ": Donald Trump chce kupić Grenlandię

16.08.2019 08:24
Donald Trump chce kupić Grenlandię, największą wyspę świata
fot. PAP/EPA/CJ GUNTHER

Prezydent USA Donald Trump rozważał zakup Grenlandii od duńskiego rządu. Według "The Wall Street Journal" pomysł podzielił doradców amerykańskiego przywódcy. Cześć z nich krytykuje go za wybujałe ambicje.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak w czwartek podał "The Wall Street Journal", Trump kilkukrotnie podczas różnych wydarzeń wspominał o pomyśle zakupu największej wyspy świata - Grenlandii.

Jeden z rozmówców gazety opowiedział o spotkaniu z ubiegłego lata, kiedy prezydent USA podzielił się ze współpracownikami swoim pomysłem. "Co o tym myślicie?" - miał pytać gospodarz Białego Domu. Zdaniem informatora powodem zakupu Grenlandii mogą być jej zasoby naturalne.

Zobacz także

Prezydent USA miał prosić swoich współpracowników i doradców o opinie, którzy są w tej sprawie podzieleni. Zdaniem dziennika część z nich chwali Trumpa za solidną strategię ekonomiczną, a inni uważają pomysł za przejaw wybujałych ambicji. 

We wrześniu Trump odwiedzi Danię z oficjalną wizytą.

Z kolei CNN przypomniało, że Stany Zjednoczone od 1951 roku mają bazę lotniczą Thule w północno-zachodniej części wyspy. Jest w niej zainstalowany system radarowy wczesnego ostrzegania przed pociskami balistycznymi, które np. mogą zostać wystrzelone z terytorium Rosji z odległości tysięcy kilometrów.

Zobacz także

Współpracownicy Trumpa, którzy krytykują potencjalny zakup Grenlandii wskazują, że zależy mu na zapewnieniu sobie historycznego sukcesu. Podobnym do decyzji byłego prezydenta USA Dwighta Eisenhowera, który w 1959 roku nadał Alasce status 49. stanu. 

Trump nie jest pierwszym gospodarzem Białego Domu, który rozważał zakup Grenlandii. Taką próbę miał podjąć w 1946 roku Harry Truman, ale pytany o tę sprawę za każdym razem zaprzeczał. O przejęciu największej wyspy świata myślał również w 1867 roku były sekretarz stanu USA William Seward.

Zobacz także

RadioZET.pl/The Wall Street Journal/CNN