Zamknij

Dominika Kulczyk i CNN odkrywają przerażającą prawdę o niewolnictwie dzieci w Ghanie

Piotr Drabik
01.03.2019 11:59
Dominika Kulczyk i CNN odkrywają przerażającą prawdę o niewolnictwie dzieci w Ghanie
fot. CNN International

W piątek - 1 marca - o godz. 20 telewizja CNN International pokaże film dokumentalny "Troubled Waters". Porusza on problem handlu dziećmi w Ghanie. To pierwszy z serii reportaży realizowanych przez Dominikę Kulczyk i Kulczyk Foundation, we współpracy z najpopularniejszą na świecie amerykańską stacją informacyjną.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Handel ludźmi, przymusowa praca dzieci czy aranżowane małżeństwa – to bezlitosne twarze współczesnego niewolnictwa. Wobec obojętności dużej części świata z roku na rok skala tego okrutnego zjawiska rośnie.

Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat niemal 90 milionów osób na całym świecie doświadczyło różnych form niewolnictwa . W tej chwili pozbawionych wolności jest ponad 40 milionów ludzi . Najbardziej szokuje to, że co czwarty współczesny niewolnik to dziecko.

Zobacz także

Przerażające oblicze współczesnego niewolnictwa

– Świat żyje wieloma problemami, od globalnego ocieplenia po ruchy polityczne zagrażające demokracji. Kanały informacyjne wypełnione są katastroficznymi wizjami. Byłam jednak świadkiem rzeczy, które są daleko bardziej przerażające, mimo iż trudno znaleźć informacje na ich temat na pierwszych stronach gazet. Bo uderzają bezpośrednio w samo serce ludzkości – powiedziała Dominika Kulczyk, prezes Kulczyk Foundation. 

– Pomagając potrzebującym w różnych zakątkach świata, doświadczyłam wiele, ale nic nie poruszyło mną tak, jak los tysięcy dzieci nad jeziorem Wolta w Ghanie. To miejsce, w którym nawet czterolatki sprzedawane są handlarzom przez własnych rodziców, a potem zmuszane do niewolniczej pracy przy połowach. Pracują po kilkanaście godzin dziennie, siedem dni w tygodniu. Jadają resztki, śpią na ziemi. Za każdy przejaw nieposłuszeństwa grozi im surowa kara. Niektóre z nich toną podczas rozplątywania rybackich sieci – dodaje Dominika Kulczyk.

Zobacz także

Bezprecedensowy materiał

– Dominika Kulczyk i Kulczyk Foundation mają imponujące osiągnięcia w działalności na rzecz obrony praw człowieka na całym świecie, a my w CNN i w ramach naszego Freedom Project podzielamy tę pasję – mówi Leif Coorlim, reżyser filmu "Troubled Waters", redaktor naczelny CNN Freedom Project. 

Niewolnictwo dzieci w Ghanie to historia, którą poruszaliśmy, ale dopiero praca z Dominiką i Kulczyk Foundation pozwoliła nam pokazać ten problem głębiej niż kiedykolwiek przedtem. Uzyskaliśmy bezprecedensowy materiał o sprzedanych w niewolę dzieciach oraz ich „panach”. Rozmawialiśmy z matkami, które sprzedały własne dzieci. Mogliśmy też zobaczyć z bliska poświęcenie osób z pozbawionej wsparcia finansowego organizacji, działającej nie dla zysku, a robiącej wszystko, aby uratować oddane w niewolę dzieci – podkreśla.  

Świat musi się dowiedzieć

Pierwszy wspólny reportaż Dominiki Kulczyk i CNN zatytułowany „Troubled Waters” (Wzburzone wody), poświęcony jest walce ze współczesnym niewolnictwem w Ghanie.

Dokument zawiera unikalną relację z akcji ratowania dzieci na jeziorze Wolta, jak również wstrząsające zeznania handlarza dziećmi oraz osoby, która zdecydowała się sprzedać własne dziecko.

Zobacz także

Szacuje się, że w rejonie jednego z największych sztucznych zbiorników wodnych na świecie, do takiej pracy zmusza się nawet ponad 20 tysięcy dzieci. 

Nie da się w pełni oddać tego, co znaczy widzieć zrujnowaną, nieszczelną łódź wypełnioną małymi dziećmi, pracującymi niestrudzenie dla człowieka, którego nazywają „panem”, a który przez 24 godziny nie dawał im jeść. I nigdy nie zapomnę tej chwili, gdy zaledwie kilka dni później, w Village of Life, schronisku dla ofiar handlu ludźmi prowadzonym przez PACODEP, zaczęło się ich nowe życie. Wszystkie uratowane dzieci są tu bezpieczne, podjęły naukę. Radość napełnia moje serce, gdy widzę, że dzięki prostemu aktowi uwagi i troski zmienić można życie tak wielu dzieci – mówi Dominika Kulczyk, podkreślając, że świat musi się dowiedzieć o dramacie dzieci znad jeziora Wolta, by zjednoczyć się w ich obronie. 

Dokument Dominiki Kulczyk i CNN
fot. mat. prasowe

Walkę ze współczesnym niewolnictwem w Ghanie prowadzi miejscowa organizacja pozarządowa PACODEP (Partners in Community Development Programme). Dominika Kulczyk była bezpośrednio zaangażowana w jej działania, prowadzące do odbierania dzieci z rąk oprawców. Ich efektem było przywrócenie wolności oraz zapewnienie schronienia kilkunastu dzieciom. Ponadto, Kulczyk Foundation wspiera system opieki nad uratowanymi dziećmi. 

Premiera z udziałem księżniczki Yorku

Premiera reportażu odbyła się w czwartek, w siedzibie British Academy of Film and Television Arts (BAFTA) w Londynie.

W projekcji, poza Jej Królewską Wysokością księżniczką Yorku Eugenią, udział wzięli: Dominika Kulczyk, Tony Maddox, wiceprezes, dyrektor zarządzający CNN International oraz Nima Elbagir, korespondentka CNN International, zdobywczyni nagrody Peabody.

Reportaż przedstawia zarówno osoby wykorzystujące niewolnictwo do własnych zysków, jak i ludzi, którzy poświęcili swoje życie, by walczyć z tym procederem. Unikalne podejście do tematu wywołało żywą dyskusję pomiędzy uczestnikami pokazu. Zwracali oni uwagę na przerażającą skalę problemu, wskazywali również sposoby niesienia pomocy znajdującym się w niewoli ludziom.

Dominika Kulczyk
fot. Materiały prasowe Kulczyk Foundation

Opinię na ten temat zaprezentowała Jej Królewska Wysokość księżniczka Yorku Eugenia, od lat działająca na rzecz walki z niewolnictwem.

– Czasami, kiedy opowiadam innym o tym, czym się zajmuję, mówią: ale przecież niewolnictwo nie istnieje. Myślę, że ludzie mają przed oczami obraz niewolników jako ludzi skutych kajdanami, a w rzeczywistości ten problem jest bardzo ukryty. To przymusowa praca, działania, których nie widzimy i nie rozumiemy lub widzimy, ale wolimy udawać, że ich nie ma – skomentowała problem współczesnego niewolnictwa księżniczka.

Podczas pracy nad reportażem Dominika Kulczyk rozmawiała z osobami, które na co dzień spotykają się z problemem niewolnictwa. Dzięki tym spotkaniom upewniła się, że mówienie o problemie głośno ma ogromny sens.

– Takie historie mogą zmienić świat. Głęboko wierzę, że dziennikarstwo zmieniające świat, tzw. impact journalism, to nie jest tylko puste określenie, to przyczynek do dalszego działania – opowiadała autorka „Troubled Waters”.

Uczestnicy debaty wskazali, że zachodnie społeczeństwa są nieświadome skali problemu niewolnictwa, dlatego ich zdaniem, kluczowe są edukacja i nagłaśnianie procederu. „Troubled Waters” jest pierwszym z cyklu dokumentów CNN, mających pełnić tę funkcję.

Dominika Kulczyk
fot. Materiały prasowe Kulczyk Foundation

– Wspaniale jest dyskutować o problemach, ale same słowa nie zdziałają wiele. Dopiero zamiana ich w czyn, przyniesie wymierny skutek. Skala problemu niewolnictwa jest ogromna. Dlatego warto działać, jeśli tylko jest taka możliwość. Nie rozwiążemy od razu całego problemu, ale należy podejmować działania chociaż na mniejszą skalę. 40 milionów to dla wielu ludzi tylko liczba bez większego znaczenia, dopóki nie zobaczą stojących za tymi liczbami twarzy zniewolonych ludzi, w tym dzieci. Dlatego my tym liczbom nadajemy ludzki wymiar, aby pokazać, że za każdą z nich stoi człowiek – podsumował Tony Madoxx, wiceprezes i dyrektor zarządzający CNN International.

Dyskusję podsumowała prowadząca rozmowę korespondentka CNN, Nima Elbagir.

– Działania, które widzieliśmy w dokumencie, mają głęboki sens i przynoszą wymierny skutek. To coś więcej niż pokazanie problemu niewolniczej pracy dzieci i historii tych, którym do tej pory udało się pomóc. Jest nadzieja na dalsze pozytywne efekty. Dzięki naświetleniu problemu, rząd Ghany przyznał środki finansowe na walkę z procederem. Teraz czekamy na ich uruchomienie – ujawniła dziennikarka.

Dominika Kulczyk podczas dyskusji
fot. Materiały prasowe Kulczyk Foundation

Reportaże, które zmieniają rzeczywistość

Film „Troubled Waters”, którego emisja na antenie CNN International rozpoczyna się 1 marca, inauguruje cykl reportaży realizowanych przez Dominikę Kulczyk ze stacją CNN w ramach serii CNN Freedom Project Special Series.

Składają się na nią filmy dokumentalne, które są przykładem dziennikarstwa aktywnie wpływającego na opisywaną rzeczywistość (tzw. impact journalism). Ich istotą jest odsłanianie prawdy w oparciu o relacje bezpośrednich świadków wydarzeń, połączone z osobistym zaangażowaniem reportera w poszukiwanie skutecznego sposobu rozwiązania opisywanych problemów społecznych.

W kolejnych odsłonach cyklu, Dominika Kulczyk wraz z ekipą CNN, zapozna widzów z pracą innych organizacji walczących ze współczesnym niewolnictwem. 

Cykl jest pierwszą globalną produkcją tej amerykańskiej stacji telewizyjnej, która została zrealizowana z udziałem reporterki z Polski i Europy Środkowej.

Jest to efekt wieloletniej pracy Dominiki Kulczyk w zakresie odsłaniania przed szeroką publicznością problemów lokalnych społeczności w krajach rozwijających się. W naszym kraju międzynarodową działalność Kulczyk Foundation ukazuje emitowany od 2014 r. w stacji TVN serial dokumentalny „Efekt Domina”.

W niedzielę, 3 marca, o godzinie 11:00 startuje nowy, 6. sezon serii. Pierwszy odcinek, podobnie jak współprodukcja Dominiki Kulczyk z CNN, poświęcony jest również sytuacji dzieci nad jeziorem Wolta. 

Kim jest Dominika Kulczyk?

Jedyny polski filantrop, który poprzez osobiste zaangażowanie realizuje programy pomocowe na całym świecie.

Międzynarodowy działacz humanitarny, globalny inwestor odpowiedzialny społecznie, właściciel grupy firm działających w oparciu o najwyższe standardy etyczne. Twórca cyklu filmów dokumentalnych o tematyce społecznej, reporter oraz Kawaler Orderu Uśmiechu.

Ukończyła sinologię w Katedrze Orientalistyki i politologię na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kształciła się także na Uniwersytecie w Szanghaju, Uniwersytecie Pekińskim oraz w Rockefeller Foundation i w Bertelsmann Foundation, gdzie zdobywała wiedzę z zakresu strategicznej filantropii.

Jest inicjatorką i prezesem Kulczyk Foundation, w której propaguje ideę pomagania najbardziej potrzebującym, poprzez wspieranie transparentnych i skutecznych projektów rozwojowych w Polsce i na świecie.

Dominika Kulczyk
fot. mat. prasowe

RadioZET.pl/PTD