Zamknij

Dom bez pozwolenia z większym metrażem? Poprawka opozycji

17.09.2021 14:14
budowa domu
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Możliwość postawienia domu o powierzchni zabudowy do 70 metrów kwadratowych bez konieczności zdobywania pozwolenia oraz zatrudniania kierownika budowy to jedna ze zmian w prawie, jaki ma wprowadzić Polski Ład. Konfederacja uważa, że to za mało: zgłoszona przez nią poprawka zwiększa powierzchnię zabudowy domu na zgłoszenie do 100 metrów kwadratowych.

Polski Ład to przede wszystkim zmiany w systemie podatkowym, czyli wprowadzenie kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 000 zł oraz ustanowienie samodzielnej, niewliczającej się już w podatki dochodowy składki zdrowotnej. Nowe przepisy regulują także inne aspekty funkcjonowania państwa.

Możliwość wybudowania domu na zgłoszenie ma zdaniem obozu rządzącego przyczynić się do zmniejszenia problemu niedoboru mieszkań. Brak miejsca do zamieszkania to jedna z głównych przeszkód w zakładaniu rodziny. Poseł Konfederacji Dobromir Sośnierz zgłosił do ustawy poprawkę zwiększającą dopuszczalną powierzchnię zabudowy do 100 metrów kwadratowych – do o takiej wielkości znacznie bardziej nada się na siedzibę dla dużej rodziny.

Dom na zgłoszenie jednak 100 mkw a nie 70 mkw? Poprawka do ustawy

Ustawa określająca warunki budowy domu bez zezwolenia wróciła do połączonych sejmowych Komisji Infrastruktury i Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Zostaną tam rozpatrzone poprawki, które w trakcie prac zgłosili posłowie.

Dobromir Sośnierz z Konfederacji zapostulował, żeby maksymalną powierzchnię zabudowy domu na zgłoszenie podnieść do 100 metrów kwadratowych. Stwierdził, że „, dom bez zezwolenia to dobre rozwiązanie, które ułatwi życie Polakom, więc nie ma powodu ograniczać jego wielkość do 70 mkw”.

Poprawki zgłosili także przedstawiciele innych ugrupowań opozycyjnych. Poseł Wiesław Szczepański (Lewica) wskazał na brak należytych jego zdaniem zabezpieczeń przed wykorzystaniem prawa do stawiania przez deweloperów osiedli domów bez pozwolenia na jednej działce. Nie wiadomo, czy poprawki zgłoszone do ustawy zostaną przyjęte.

W przepisach przewidziano karę do 8 lat więzienia za wybudowanie domu bez pozwolenia w celu innym niż „zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych”.

W przygotowywanej ustawie zapisano, że bez pozwolenia można będzie wybudować mierzący nie więcej niż 70 metrów kwadratowych powierzchni zabudowy i nie więcej niż 90 metrów powierzchni użytkowej dom wolnostojący, maksymalnie dwukondygnacyjny. Eksperci wskazali, że takie ujęcie pozwoli na stawianie domów o powierzchni nawet 200 metrów kwadratowych – wystarczy w projekcie zamieścić antresole.

RadioZET.pl/money.pl