Zamknij

Dołek na największym rynku mieszkaniowym w Polsce

Olga Papiernik
10.12.2018 11:46
blok mieszkania
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Okres od czerwca do sierpnia 2018 r. był trzecim z rzędu kiedy liczba transakcji na pierwotnym rynku mieszkaniowym w Warszawie spadała. W tym czasie zawarto 3 937 transakcji. Co ciekawe jednocześnie obniżył się czas potrzebny do sprzedania mieszkania.

Raport NBP dotyczący warszawskiego rynku pierwotnego opiera się na bazie BaRN zawierającej m.in. transakcje kupna-sprzedaży nowych mieszkań, z których usunięte zostały rekordy dotyczące mieszkań, których ceny w znacznym stopniu odchylały się od cen notowanych w podobnych nieruchomościach. Średnia cena transakcyjna nowych czterech kątów od czerwca do sierpnia bieżącego roku kształtowała się w Warszawie na poziomie 8 560 zł/mkw. Co jest zdecydowanie najwyższym wynikiem od początku 2013 r.

- Warszawskie ceny nowych mieszkań stopniowo zbliżają się już do szczytowych poziomów z boomu na rynku nieruchomości sprzed 10 lat - mówi Jarosław Skoczeń z Emmerson Realty SA.

Najwyższa wówczas odnotowana przeciętna cena za m kw. powierzchni mieszkania prosto od dewelopera wynosiła wg NBP 8 611 zł.

Raport NBP dotyczący pierwotnego rynku mieszkaniowego w Warszawie podsumowuje również średnie stawki w dzielnicach Warszawy, choć nie we wszystkich. Nie możemy więc sprawdzić, ile ostatnio przeciętnie kosztowało nowe mieszkanie na Śródmieściu, Rembertowie, Wesołej, czy Pradze Północ. Odnosząc się do pozostałych rejonów stolicy należy podkreślić, że między czerwcem i sierpniem  2018 r. średnie ceny transakcyjne nowych lokali przekroczyły poziom 10 tys. zł/mkw. na Ochocie, Woli oraz Żoliborzu. Najniższe stawki odnotowane zostały na Białołęce, gdzie za jeden mkw. nowych czterech kątów trzeba było statystycznie zapłacić 6 482 zł. Niewiele drożej było na Wawrze, gdzie średnia cena wyniosła 6 977 zł/mkw.

Obniża się liczba zawieranych transakcji. Raportowana liczba umów kupna-sprzedaży dotyczących nowych mieszkań spadła od końca 2017 r. z rekordowych 5 455 do 3 937 w okresie czerwiec – sierpień. To regres o blisko 30%.

Jak podaje NBP w tym samym okresie 2018 r. skrócił się do około 10 miesięcy średni czas potrzebny do sprzedaży mieszkania.

MarketNews24/OP